Aziz Hocayı PKK Şehit Etmiş!

Aziz Hocayı PKK Şehit Etmiş!
Geçen yıl sabah namazına giderken sırtından kurşulanan İmam Aziz Tan'ı PKK'nın şehit ettiği kesinleşti.

Geçen yıl sabah namazına giderken sırtından kurşulanan İmam Aziz Tan'ı PKK'nın şehit ettiği kesinleşti. Peki PKK o imamı neden hedef yaptı?

Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede, Tan'ın, 'gençleri sokak eylemlerinden uzaklaştırdığı ve örgütten uzak durmalarını istediği' için öldürüldüğü aktarılıyor.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Ramazan ayında sabah namazına giderken şehit edilen imam Aziz Tan'la ilgili fezlekeyi hazırladı.

Üçü tutuklu 11 sanığın sorgulamaları sonunda elde edilen delillere göre, Aziz Tan'ı sırtından vuran saldırganlar terör örgütü PKK'nın dağ kadrosu ile irtibatlı. Cinayet, PKK'nın talimatıyla planlı bir şekilde işlendi. İki gizli tanığın verdiği bilgiler çerçevesinde genişletilen soruşturmada Tan'ın, Hakkari'de yaşayan gençleri sokak eylemlerinden uzaklaştırdığı, güvenlik görevlilerine taş atmamaları ve örgütten uzak durmaları yönünde tavsiyelerde bulunduğu için öldürüldüğü belirlendi. Tutuklu şüphelilerden birinin de kabul ettiği cinayetle ilgili fezleke, örgüt davalarına bakan Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

PKK terör örgütü, geçtiğimiz yıl Hakkari'de imam Aziz Tan'ı şehit etmişti. Aziz Tan, Ramazan ayında sabah namazı için camiye giderken teröristlerin hain kurşunlarına hedef oldu. Saldırı kamuoyunun büyük tepkisini çekti. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 11 şüpheli sorgulanırken, 3 kişi tutuklandı. Sorgulamalarla genişletilen soruşturma sonrası fezleke hazırlandı.

Örgütlü suçlara bakmakla görevli Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen 6 sayfalık fezlekede yer alan bilgilere göre, cinayetin arkasında PKK terör örgütünün olduğu kesinleşti. Başsavcılığın, soruşturma kapsamında iki gizli tanığı da dinlediği öğrenildi. Ayrıca şüphelilerden birinin cinayeti itiraf ettiği aktarıldı.

Fezlekede cinayet, ayrıntılarıyla anlatılıyor. Buna göre, Aziz hocanın halk üzerindeki etkisinden rahatsız olan örgüt mensupları, cinayet için uzun süre plan yapıyor. Ardından da uygulamaya geçiliyor. İnfaz emri ise internet üzerinden veriliyor. Ve Hakkari Merkez Hacı Sait Camii İmamı Aziz Tan, camiye giderken Şenler Yokuşu üzerinde 'Dilşad' kod isimli şahıs ile kimliği tespit edilmeyen diğer bir örgüt mensubu tarafından öldürülüyor. Diğer sanıklardan İsmet F., örgütten aldığı talimat doğrultusunda olay öncesinde Nevruz H. isimli şahısla birlikte olay mahallinde keşif yapıyor.

İsmet F.'nin örgütün dağ kadrosu ile işbirliği içerisinde olduğu aktarılıyor. Şüphelilerin ikamet adreslerinde yapılan aramalarda, örgütsel bağlantılara ulaşılıyor. Soruşturma kapsamında kuvvetli deliller nedeniyle 3 tutuklu var. Bunlar İsmet F. (23), Orhan E. (34) ve Murat E. (23). Orhan E., verdiği ifadede cinayetin PKK'nın emri doğrultusunda işlendiğini kabul ederek nasıl gerçekleştirildiğini anlatıyor. Şüpheliler, Erhan Ş., Abdullah Ö., Naif K., Eyüp E., Sunay A. ve Nazım H.'nın Aziz Tan'ın öldürülmesi olayı içerisinde birlikte hareket ederek cinayeti işlediklerine yönelik ihbarlar da fezlekede yer alıyor. Fezlekede adı geçen şüphelilere yönelik başka suçlamalar da var. Gizli tanıkların ifadesine göre, Orhan E., BDP binası gençlik odasında yapılan bütün toplantılarda aktif olarak görev alıyor.

Basın açıklamaları ve mitingler sırasında gençlerin ne şekilde hareket edeceği, nerelerde olay çıkarılacağı yönünde talimatlar veriyor. Bazı şüphelilerin,AKPil teşkilatı önündeki polislere el bombası atılması,12 Eylülreferandum günü çıkarılması planlanan toplumsal olayların öncesinde patlayıcı düzeneği hazırlamak gibi birçok eylemleri de anlatılıyor.

Aziz hocanın ölümünden sonra yakın takibe alınan şüphelilerin faaliyet ve bağlantıları fezlekede şöyle anlatılıyor: "30.8.2010 tarihinde saat 00.05 sıralarında içerisinde şüpheliler Halil T. ve Murat E.'nin bulunduğu, 65 EK ... plakalı araç içerisinde bulunan poşette uzaktan komutalı veya sarsıntıya duyarlı (tuzaklı) el yapımı bomba yapımında kullanılabilecek malzemeler ele geçirilmişti. Murat E.'nin üzerinde yapılan aramada 2 adet el bombası bulunmuştur. Şüpheli Orhan E.'nin Hakkari merkezde gençlik yapılanmasını organize ettiği, terör örgütünün dağ kadrosuyla irtibat halinde olduğu, örgüt mensuplarından aldığı talimatları yerine getirdiği belirlenmiştir. Murat E.'nin de örgütün dağ kadrosu ile işbirliği içerisinde hareket ettiği, örgüt mensuplarının talimatları doğrultusunda Hakkari merkezde gerçekleştirilecek eylemler için örgüt mensuplarından aldığı patlayıcı maddeler ile birlikte yakalandığı tespit edilmiştir.'' 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com