Aziz Kocaoğlu Nasıl Belediye Başkanı Oldu?

Aziz Kocaoğlu Nasıl Belediye Başkanı Oldu?
İzmir'de bir belediyecilik faciası yaşanmasına rağmen başkan Kocaoğlu hâlâ nasıl o koltukta oturabiliyor? İşte CHP'nin vazgeçemediği Kocaoğlu'nun tercih edilmesinde büyük önem taşıyan o güçlü faktör...

CHP'nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 yılı bütçe tartışmalarıyla ilgili yapılan görüşmelerde açtı ağzını yumdu gözünü. AKP'nin en başarılı belediye başkanı Mehmet Özhaseki hakkında yolsuzluk iddiasında bulundu. Kayseri Belediye Başkanı Özhaseki hem çevresinde, hem de basında dürüstlüğü ile tanınıyor.

 Kılıçdaroğlu'nu önce başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sonra da hem belediye başkanı Mehmet Özhaseki, hem de İçişleri Bakanı Beşir Atalay cevaplandırdı. İddiaların yalan olduğunu söylediler.

 Özhaseki bununla da yetinmedi, Kılıçdaroğlu'nu mahkemeye verdi. CHP'nin Süleyman Demirel – Tansu Çiller melezi yeni lideri Kılıçdaroğlu bundan sonra derdini mahkemede anlatacak.

 Hazır mevzu yolsuzluklardan açılmışken biz gelelim asıl konumuza. Biliyorsunuz İzmir CHP'nin kalesidir. Yıllardan bu yana (üç dönem) üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı İzmir'de CHP kazanıyor. Doğru Yol Partisi'nden Burhan Özfatura'nın ardından DSP'den Ahmet Piriştina belediye başkanı olmuştu. Piriştina ikinci defa belediye başkanlığını kazandı ancak görev süresini tamamlayamadan vefat etti. Yerine Bornova Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu seçildi. AKP o gün isteseydi İzmir Belediye Meclisi'nden kendi adayını belediye başkanı seçtirebilirdi. Ancak Erdoğan kendisine iletilen teklifleri reddetti. Böylece Aziz Kocaoğlu belediye başkanlığı koltuğuna oturdu.

 Kocaoğlu, iş hayatından gelme bir isim ve İzmir'in tanınmış Arçelik bayilerinden. Doğma – büyüme CHP'li. Ancak başarılı bir belediye başkanı olduğunu söylemek zor. Özellikle İstanbul'u, Ankara'yı, Adana'yı, Kayseri'yi, Antalya'yı vb. illeri bilenler için, zaman içinde bu şehirlerin geçirdiği evreleri görenler için İzmir'de belediyecilik faciası yaşanıyor.

 Ahmet Piriştina döneminde de hiçbir şey yapılmamıştı. Ama Piriştina imajı ve karizması sayesinde vaziyeti kurtarıyordu.

 Kocaoğlu'na ise Büyükşehir belediye başkanlığı birkaç numara büyük geliyor. Şehre Sasalı Doğa Parkı ve havaalanına giden yolda yapılan birkaç altgeçit dışında üç dönemdir tek çivi çakılmadı. İzmir'in en önemli arterlerinden İnönü Caddesi yıllardır trafiğe kapalı. Metro inşaatını bitirmek şöyle dursun ihalesi bile doğru düzgün yapılamıyor. Bu durumu CHP'liler de gayet iyi biliyor. Ama işin işinde iş var…

 Şöyle ki, Aziz Kocaoğlu'nun başarısız belediye başkanlığının yerel seçimler öncesinde Deniz Baykal da farkındaydı. Kocaoğlu bırakın proje üretmeyi, varolan projeleri bile hayata geçirmekte zorlanıyordu.

Baykal da Kocaoğlu'nu bir daha aday göstermek istemiyordu. İşte tam bu noktada, son yerel seçimler öncesinde araya “iyi saatte olsunlar” girdi. Bu isimlerin Baykal'a bir ricası Kocaoğlu'nun önünü açtı.

 Kocaoğlu için Deniz Baykal'ı arayan kişi babadan CHP'li Rahmi Koç'tu. Koç kendi bayileri olduğu için Kocaoğlu'nu çok uzun yıllardır tanıyordu. Koç'a göre Kocaoğlu dürüst ve çalışkandı. Baykal'a bu konuyla ilgili istek en üst isimden gelmişti. Bu isteğin reddedilmesi mümkün değildi.

 Ancak işin içinde iş vardı. Rahmi Koç durup dururken devreye girmemişti. Koç Topluluğu'nun başına bulunan Mustafa Koç İzmir'den Giraud ailesinden kız almıştı. Aile İzmir'in eski ve köklü Levantenlerindendi. Aynı zamanda SİT alanı ilan edilmiş büyük arazilere sahipti. Ticaret ve sanayi ile uğraşıyorlardı. Ancak yakın zamanda işleri sekteye uğramış, sıkıntıya girmişlerdi. Sonunda çareyi buldular. Buca'da SİT alanı ilan edilmiş çok değerli arazileri vardı. Bu araziler SİT alanı olmaktan çıkarsa aile girdikleri darboğazı aşabilecek nakite kavuşacaklardı.

 Sonunda tarihi SİT alanı ilan edilen araziler çok kısa sürede SİT olmaktan çıkarıldı. Aziz Kocaoğlu'nun başında bulunduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi ve meclisi arazileri imara açmakta hiçbir beis görmedi. Her şey tereyağından kıl çeker gibi gerçekleşti. Hem Giraudlar sıkıntıdan kurtuldu. Hem de Kocaoğlu, Giraudlar üzerinden Koçları minnet altında bıraktı. Dost zor zamanda belli oluyordu. Koçlar da Aziz Kocaoğlu için yapılması gerekeni biliyorlardı. Onlar da bu sıkı dostlarını zor zamanında yalnız bırakmayıp, Deniz Baykal'dan ricacı oldular.

 Olan bu arada İzmir'e oldu. “Aciz başkan” lakabı takılan Aziz Kocaoğlu, Türkiye'nin üçüncü büyük şehrini biraz daha perişan etmeye devam ediyor…

LİBERALSES

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com