Aziz Kocaoğlu, ‘örgüt lideri’ olarak suçlanmış

Aziz Kocaoğlu, ‘örgüt lideri’ olarak suçlanmış
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Savcılığın kendisinin ifadesini örgüt lideri iddiasıyla aldığını söyledi.

 

Geçtiğimiz günlerde ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverilen Aziz Kocaoğlu, avukatlarının bundan sonrasını artık iddianamenin hazırlanıp, mahkemeye sevk edileceği şeklinde yorumladıklarını belirtti. Bazı satın alma işlemlerinde usül hatası yapılmış olabileceğini belirten Kocaoğlu, "Ama ne içeride bulunan ne tutuksuz yargılanan arkadaşların mal varlığında artış yok, servetlerine servet katma gibi bir durum yok. Toplam 20 bin kişinin çalıştığı kurumda bu tür usül hataları olabilir" dedi.

Çete suçlamasıyla yargılanıyor
Otopark ve durak ihaleleriyle ilgili durumun ihale yasasının karıştırılmasında kaynaklandığını, daha önce anlattıklarını iki hakimin anladığını ve arkadaşlarını serbest bıraktığına dikkat çeken Kocaooğlu, ancak savcının itirazı üzerine nöbetçi mahkemenin tutuklamaları gerçekleştirdiğini söyledi. Kocaoğlu, "Büyükşehir Belediyesi 5 milyar TL'lik ihale yapmış. Sadece bu yıl 125 milyon TL, bu zamana kadar 615 milyon TL'lik kamulaştırma gerçekleştirmiştir. Banliyö projesine de 600 milyon TL, metroya da 600 milyon TL harcamışız. önümüzdeki yıllarda da 3 milyar TL'lik yatırım yapacağız. İddialar arasındaki sandviç 30 -40 bin TL, mandalin 60 bin-70 bin TL. Döndük dolaştık 5 milyar TL'lik ihalede bu kadar ihalede 250-300 bin TL'lik malın, nerden alınıp alınmadığı, sahtesinin mi, hakikisinin mi verildiği konusuna gelindi. Böyle bir girdapta çete suçlamasıyla yargılanmak bizi gerçekten yaralıyor" diye açıklamada bulundu.

‘Örgütün başı, lideri olarak ifade verdim’
Tutuklu bürokratların suçsuz oldukların inandığını belirten Kocaoğlu, "Madem bu görevi yapıyoruz. İşimizi de vicdanımızla, onurumuzla, haysiyetimizle yapmak zorundayız. Göreve başladığımız günden beri elimizi ayağımızı dünya işlerinden çektik. Suçsuz yere içerde arkadaşlarım yatıyor. Ben de ifade verdim. Suç örgütü oluşturmakla suçluyorlar. Beni de bu konuda suçluyorlar. Örgütün başı, lideri olarak ifade verdim. Öyle soruldu. Sanıyorum tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldım. Başka bir sonuç ta çıkabilirdi. Böyle bir sonuç yargının verdiği karardır. Baştan sona saygılıyım. Ben de giderdim. Yatan arkadaşlarım neyse ben de oyum. Tanıdığım, bildiğim arkadaşlar için söylüyorum. Ama büyük çoğunluğunu tanıyorum. 40 yıldan fazla kader birliği yaptığım arkadaşlarım var. Benim onlardan bir üstünlüğüm yok. Onların yattığı yerde ben de yatardım. Onların yatması ne kadar abesse benim de yatmam abes olduğuna göre; onların kabullendiğini, 'yasa, kural böyledir karar böyle verilmiştir' diye gider boynumuzun borcunu yerine getiririz" dedi. 

‘Denetçiler ihale kanununu bilmez’
Yılbaşında 52 vergi denetçisi belediye kurumlarına dağıldığını belirten Aziz Kocaoğlu, gelen denetçilerin ihale veya belediye kanununu bilmeyebileceğini ancak mutlaka vergi mevzuatını iyi bilmesi gerektiği söyledi. Kocaoğlu, "Ancak iddia ediyorum ki 30 yıl önce bu işi (muhasebe) bırakan Aziz Kocaoğlu'nun o zamanki bilgisinin 10'da 1'i kadar vergi, muhasabe mevzuatlarından haberleri yok. Bırakın ihale, belediye mevzuatını, Yargıyı, bizi, içerdeki arkadaşları zor durumda bıraktılar. Eğer bunu Cumhurbaşkanı'na bağlı Denetleme Kurulu veya kurulan pek çok denetim kurulunda mevzuatı, devleti, belediyelerin nasıl çalıştığını bilen insanlar yapsaydı bunlardan hiçbiri olmazdı. Sayıştay raporundan suç unsuru yaratmak olmaz. Sayıştay raporlarında iddialar olur, bunlar savunulur. Kalanlar ilama bağlanır. İlama bağlandıktan sonra bir suç var ya tanzim edilirse suçun büyüklüğüne göre sonra yargı süreci başlar. Sayıştay raporundan bir şeyler çıkartmaya çalışmanın mantığı ve zemini yoktur. Ama oldu. Yargı sürecinin bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz" diye konuştu.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com