Aziz Yıldırım milletvekili olabilir mi?

Aziz Yıldırım milletvekili olabilir mi?
1 yıl tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi'nden tahliye olan Aziz Yıldırım milletvekili olabilir mi? Herkesin merak ettiği soru bu. İşte merak edilen sorunun detaylı yanıtı:
Evet, Anayasa’nın 76. maddesine göre 25 dolduran her Türk milletvekili seçilebilir. Ez ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler. Yıldırım hakkındaki mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından onanmadığı ve kesin karara bağlanmadığı için bu aşamaya kadar adaylık ve seçilmesinin önünde bir engel bulunmuyor.
 
Milletvekili seçildikten sonra Yargıtay’daki dosyası ne olur ?
 
Dosyanın işlemi durur. TBMM üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılıyor ve üyelik süresince zamanaşımı işlemiyor.
 
Örnek var mı ?
 
Halen cezaevinde bulunan ve devlet aleyhine suç işlediği ve soruşturmasına da milletvekili seçilmeden önce başlanan BDP milletvekili Kemal Aktaş bir yıldan fazla ceza aldı ve cezası Yargıtay tarafından onandı. Ancak 3. yargı paketi ile getirilen hükümle bu durumdaki milletvekillerinin de cezalarının infazı vekillik sıfatı sona erdikten sonraya bırakıldığı için Aktaş’ın üyeliği düşmeyecek.
 
Seçim aşamasında onaylanırsa
 
Refah Partisi il başkanı olan Ali Temur ve Emin Tutar, kayıp trilyon davasından mahkum oldular.  Ancak dosya Yargıtay aşamasındayken milletvekilliğine adaylıklarını koydular. Yargıtay seçim sürecinde dosyayı onayladı ancak onlar milletvekili seçildi. İki milletvekilinin onaylanan cezalarını çekmeleri için, milletvekili sıfatlarının sona ermesi beklendi.
 
Yargıtay onaylarsa ne olur?
 
Yargıtay Aziz Yıldırım’ın cezasını onaylarsa 40 ay daha cezaevinde yatması gerekecek. Bu durumda dahi cezaevinden çıktıktan sonra cezasının üzerinden belli bir müddet geçtikten sonra memnu haklarının iadesini isteyebiliyor. Memnu hakları mahkeme kararı ile iade edilen de milletvekili seçilebiliyor. Leyla Zana bu durumdaydı ve cezaevinde yattıktan sonra memnu haklarını alıp yeniden milletvekili seçildi.
 
Erkene alınmadığı taktirde genel  seçim 2015 yılında. 2015'e kadar da Aziz Yıldırım hakkında Yargıtay'ın bir karara varması güçlü olasılık.. Onama milletvekili adaylığını engeller.
 
Gazeteport
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com