Aznavour'dan 'inkar yasası' kampanyası

Aznavour'dan 'inkar yasası' kampanyası
Fransız sanatcı Aznavour, "Ermeni soykırımı"nı inkarın cezalandırılması içeren inkara yasasının Senato'dan geçmesi için imze kampanyası başlattı

Ermeni kökenli Fransız sanatçı Charles Aznavour ile kısaca BHL olarak anılan Fransız filozof Bernard-Henri Levy Fransa'da "Ermeni soykırımı"nı inkarın cezalandırılması konusunda 22 Aralık'ta Meclis'ten geçen yasa teklifinin Senato'dan da geçerek yasalaşması için kampanya başlattı.

NTV'den Kayahan Karaca'nın haberine göre;Fransız kamuoyunda yakından tanınan iki isim, "Nazi avcısı" olarak bilinen ünlü avukat Serge Klarsfeld ile ortaklaşa hazırladıkları bir metinde Fransız siyaset dünyasına yasa teklifinin Senato'dan geçmesini sağlamaları çağrısında bulunuldu.

Meclisten geçen metnin tarih yazmakla ilgisinin olmadığı görüşünün savunulduğu metinde, "bu konuda tarih tarihçiler tarafından çoktan yazılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Metinde Ankara da Fransız topraklarında "Ermeni soykırımını inkar politikaları gütmekle" suçlandı. Bir diğer Fransız filozof Alain Finkielkraut ise yasa teklifinin Senato'dan geçmesi için 8 Ocak pazar günü Ermeni diasporasına ait kuruluşlar tarafından Paris'te düzenlenecek bir seminere konuşmacı olarak katılacak. Çok sayıda Yahudi kökenli Fransız aydının inkar yasası konusunda Ermeni diasporası kuruluşlarıyla ortak çalışması dikkatlerden kaçmıyor.

BÜYÜKELÇİ HAFTA SONU DÖNÜYOR

Bu arada yasa teklifinin Meclis'ten geçmesinin hemen ardından "istişare" için Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu bu hafta sonu Fransa'ya geri dönecek.

Burcuoğlu'nun gelecek haftadan itibaren Senato'da temaslarda bulunacağı söyleniyor. Senato Başkanlık Divanı'nın 17 Ocak'ta toplanıp, Meclis tarafından kendisine iletilen yasa teklifini Senato Kanun Komisyonu'na havale etmesi bekleniyor.

Fransız hükümeti 4 Ocak çarşamba günü yaptığı açıklamada, yasa teklifinin bu ay sonundan önce Senato genel kurulunda gündeme getirilmesini istediğini duyurmuştu. Kulislerde Fransız hükümetinin yasa teklifini 24 Ocak salı günü Senato genel kurul gündemine taşımayı hedeflediği konuşuluyor.

BOYER'DEN 'SOYKIRIM' ANITINA ÇELENK

Öte yandan, yasa teklifinin mimarı iktidar partisi UMP üyesi Marsilya milletvekili Valerie Boyer, Ermenistan'ın Marsilya başkonsolosu Vartan Sırmakeş ve bir diğer Marsilya milletvekili Roland Blum ile birlikte "Ermeni soykırımı kurbanlarının anısına" kentteki "Ermeni soykırımı" anıtına bugün çelenk koydu.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com