Baba olmak erkekliği öldürüyor

Baba olmak erkekliği öldürüyor
Çocuk sahibi olan erkeklerin testosteron hormonu seviyesinin azaldığı belirlendi.

ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden Christopher Kuzawa ve ekibinin yaptığı araştırma baba olmanın, erkeklik hormonu testosteronun seviyesinin düşmesine neden olduğunu gösterdi. Birçok hayvan türünde olduğu gibi insanlarda da doğumdan sonra vücudun testosteronun üretimini azalttığını belirten Kuzawa, bu sayede erkeklerin biyolojik olarak çocuğuna bakmaya programlandığını vurguladı.
 
Bilimadamları, Filipinlerde 21-26 yaşındaki 624 erkeğin hormon seviyesini 4,5 yıl boyunca inceledi. Bu dönemde, araştırmaya katılanların üçte biri ilk kez baba oldu.
Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Lee Gettler, testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin baba olma şansının daha fazla olduğuna ancak çocuk sahibi olduktan sonra hormonun seviyesinin büyük oranda azaldığına dikkati çekti.
 
Baba olmanın ve yeni doğan bebeğe bağlı "sıkıntıların" duygusal, psikolojik ve fiziksel "düzenlemeler" gerektirdiğini belirten Gettler, araştırmanın erkeklerin bu "düzenlemelerle" başa çıkabilmesi için "biyolojik değişim" geçirebileceğini gösterdiğini ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com