Babahan'dan CHP'lileri Çıldırtacak Bir Yazı!

Babahan'dan CHP'lileri Çıldırtacak Bir Yazı!
Ergun Babahan öyle bir yazı yazdı ki CHP'liler küplere binecek..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, Kocaeli'ndeki parti toplantısında, "Kürtler eninde sonunda bizim kucağımıza oturacak" dedi iddiası günlerce medyada kendine yer bulmuştu.. Star gazetesi yazarı Ergun Babahan bugünkü yazısında CHP'ye o sözü hatırlattı.. CHP'lilere kızdıracak bir yorumda bulundu..

KUCAĞA OTURACAK BİRİ VARSA SİZSİNİZ

"Kürtler eninde sonunda kucağımıza oturacak...”
CHP'li Hurşit Güneş kendisine atfedilen bu sözlere çok kızmış, iddia sahipleri hakkında ceza davası açacağını belirtmişti. Bu olay geride kaldı bugün. Ama bir yanda CHP listelerine, bu listeye hakim olan zihniyete, diğer yandan da BDP listelerine ''sahil açılımı''na bakınca, gördüğüm bir gerçek var, kucağa oturacak biri varsa o da sizsiniz.

Güneydoğu'da olmayan bir parti CHP. Batı ve sahillerdeki Kürtlerin gerek baraj sorunu gerekse çaresizlikten oy verdiği bir parti konumundaydı bugüne kadar. Artık bu da bitti. BDP'nin kritik sahil kesimlerinde aday göstermeyerek CHP ile gizli ittifak yapacağı iddiaları vardı. Listeler açıklanınca bunun doğru olmadığı anlaşıldı, BDP İzmir'de de, Mersin'de de var.

KUCAĞA OTURMUŞ SEÇMEN KİMİ ADAY GÖSTERSEN VERMEK ZORUNDAYDI
CHP'nin Kürt kelimesini ağzına alamayan, bölge gerçeğini kabullenmekte zorluk çeken genel başkanı ve parti zihniyetine bir de Kürtleri mecazi değil de gerçek anlamda kucağa oturtmayı düşleyen adayları varlığını ekleyin bu partinin zorluğu ortaya çıkar. Düne kadar sahiller CHP için dikensiz gül bahçesiydi. İzmir gibi bir kenti prevasızca İstanbul ve Ankara'dan adaylarla doldurmaları bunun göstergesi. Kucağa oturmuş seçmen kimi aday göstersen oy vermek zorundaydı.

BDP'NİN AKILCI TAVRI DARBE VURACAK
Artık öyle değil. İzmir, Mersin gibi yoğun Kürt göçü alan illerde BDP'nin adayları var. Baraj sorunu azalır ve BDP sola açılımını sürdürürse bu durum CHP için daha büyük bir tehdit oluşturacaktır. CHP'nin sahillerdeki kayıtsız şartsız hakimiyetine yönelik büyük tehdit, kendi aday seçim sürecinin farklı merkezlerden yönlendirilmesi kadar BDP'nin bu akılcı tavrı da darbe vuracak görünüyor.

CHP'NİN İŞİ GERÇEKTEN ZOR
Türkiye'nin hızlı değişimi, demokratikleşme talepleri ve bu gerçeğe sırtını dönen CHP'nin işi gerçekten zor. CHP değişimden korkan, ayak uyduramayan, pay alamayanların partisi haline geliyor. Türkiye'nin gelişim ve değişimden en az pay alan kenti İzmir'in CHP'nin kalesi olmakla övünme nedeni bu aslında. Dünyada sınırların hızla silindiği bir dönemde CHP ulusalcı, piyasa ekonomisinin gözde olduğu bir dönemde devletçi, azgın kapitalizm karşısında sosyal adalet taleplerinin yükseldiği bir dönemde de ANAP'çı oluyor.

YENİ BİR TEK PARTİ DÖNEMİ BAŞLADI SANKİ
Dünyayı tersine çevirme çabasının açık bir göstergesi bu tablo. Asıl sıkıntı, solu zayıf, gerçek anlamda alternative olamayan muhalefeti ile siyasetin yoluna nasıl devam edeceği. Bu tablo, görünebilir bir gelecekte AK Parti iktidarının süreceğinin bir göstergesi çünkü. Yeni bir tek parti dönemi başladı sanki.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com