Babam yakıldı dedi işinden kovuldu

Babam yakıldı dedi işinden kovuldu
Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok'un işine son verilmesi sanal dünyada da yankı buldu.

Doğuş Üniversitesi'nin, Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok Akatlı'nın işine "Sivas Katliamı ile ilgili açıklamaları sakıncalı bulunduğu için" için son verildiği iddia edildi.

Doğuş Üniversitesi, Zeynep Altıok Akatlı'nın görevine son verdi. Akatlı, üniversitede Kurumsal İletişim Birimi Sorumlusu olarak görev yapıyordu.

Akatlı'nın babası, Sivas katliamında kaybettiğimiz şair Metin Altıok. Metin Altınok'un ismi Madımak Oteli'ne asılan "yaşamını yitirenler" levhasındaydı. Levhada katliamcılardan ikisinin de ismine yer verilmesi üzerine Zeynep Altıok Akatlı, "Gider ellerimle sökerim" demişti.

Zeynep Altıok Akatlı, işten çıkarılmasını Twitter hesabında şöyle açıkladı:

Çalıştığım "eğitim" kurumundaki görevime Sivas Katliamı ile ilgili açıklamalarım sakıncalı bulunduğu için son verildi.

Düşünce ve ifade özgürlüğü için ortam yaratması beklenen üniversitelerimizin geldiği son durum da bu!

Bir eğitim kurumu sıradan bir vatandaşın adalet arayışı için yaptığı çağrıdan "rahatsız" olabiliyor.

Temmuz'da adalet için yetkililere seslenişimi medyaya oynamak olarak yorumlayan bazı kötü niyetli kişiler açıklamalarımı bir yerlere gelmek için yaptığmı söylemişlerdi. Bu tip açıklamalarla nerelere gelinebiliyor
SİZİN HİÇ BABANIZ YANDI MI?
Zeynep Altıok görevinden alınmasına neden olan yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Siz ki cumhuriyet tarihinin en insafsız ayaklanmalarından birinin temelinde yatan bu ortaçağ zihniyetine göz yumdunuz, siz ki bu katliamın ardından adil bir hukuk süreci işletmediniz, sadece kalabalıktan göstermelik olarak topladığınız sanıkları yargıya taşıdınız, elebaşlarının örgüt liderlerinin peşine düşmediniz, siz ki 'sözde' aranan firari sanıkların T. C. Sınırları içinde evlenmesine, askerlik yapmasına, ehliyet almasına olanak sağladınız, siz ki bir insanlık suçunu zaman aşımı ile yüzyüze bırakacak altyapıyı sağladınız, siz ki 18 yıldır eyleme geçen cehalet ile savaşmadınız, Sivas katliamının ardında kalan karanlıkları aydınlatmadınız! Öyleyse bugün bu insanların senede sadece bir gün -o da kendi başlarına geldiği için- toplanmalarını yasaklayamazsınız. O günü tekrar yaşamak bile ne kadar ağırdır bilir misiniz?"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com