Babamı Suriye Öldürdü!

Babamı Suriye Öldürdü!
Lübnan'da bir televizyon kanalı, Başbakan Saad Hariri'nin soruşturma komisyonunda, babası Refik Hariri'nin suikaste kurban gitmesinde Suriye rejiminin de parmağı olduğuna inandığını söyledi.

Ne şekilde ele geçirdiğini açıklamayan, "New TV"nin yayınladığı ses kaydının gerçek olduğu da, dün akşamki yayından sonra Hariri tarafından bizzat bir açıklamayla doğrulandı.

Ses kaydında, o dönem başbakan olmayan Saad Hariri'nin, iki gün süreyle İngilizce verdiği ifadeden bölümler bulunuyor.

Kayıtta Hariri, "Ocak'a (2005) doğru babam (Suriye Dışişleri Bakanı Velid) Muallim'e dedi ki, (Suriye Devlet Başkanı)Beşşar Esad'a 'hiçbir zaman Suriye'ye karşı olmadığımı, ama böyle devam edemezsiniz dediğimi söyleyin' dedi" ifadesini kullanarak, Şam'ın 30 yıldır ülkesinin içişlerine karıştığına atıfta bulunuyor.

"Velid de ona 'tehlikeli arazide yürüyorsun' dedi" diye ifade veren Saad Hariri, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Eğer bana bunun (suikastin) neden ve nasıl yapıldığını sorarsanız, Asıf Şevket (Suriye'nin şu anki genelkurmay 2. başkanı ve Esad'ın bacanağı) ve Mahir (Esad, Suriye devlet başkanı Beşşar Esad'ın kardeşi ve şu an orduda subay) bunda önemli rol oynadı."

İfadeyi alan Lecmi Muhammed Ali'nin, "bunda" ifadesini açmasını istemesi üzerine, Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri, "suikastte, hazırlıklarda, Beşşar'ın karar alması için" diyor.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat 2005'de düzenlenen bir suikastte öldürülmüştü.

İDDİANAME BM MAHKEMESİNE SUNULDU
Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili soruşturmada hazırlanan ilk iddianamenin, Lahey'deki BM Mahkemesine sunulduğu belirtildi.

Refik Hariri suikastı için oluşturulan BM mahkemesinin yetkilisi Herman van Hebel, yaptığı açıklamada, suikasttan yaklaşık 5 yıl sonra savcı Daniel Bellemare'in dava ile ilgili ilk iddianameyi sunduğunu kaydetti.

Bu aşamada iddianamenin içeriğinin gizli olduğunu ifade eden Herman van Hebel, iddianamenin Yargıç Daniel Fransen'e sunulduğunu, Fransen'in davanın reddine veya onayına karar verecek ya da daha fazla kanıt isteyecek kişi olduğunu belirtti.

Beklenen iddianame öncesinde Lübnan'da gerilim tırmanmış ve geçen hafta Hizbullah bakanlarının hükümetten çekilmesiyle ülkede siyasi kriz patlak vermişti.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, geçen yıl yaptığı açıklamada, Hizbullah üyelerinin suçlanmasını beklediğini, üyelerinin tutuklanmasına izin vermeyeceklerini söylemişti. Hizbullah, suikastla ilgisi olduğu iddialarını şiddetle reddediyor. (AA)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com