Babası kanser olunca hayatı değişti

Babası kanser olunca hayatı değişti
İlkokulda babasının kanser olmasından etkilenen genç kıza Oxford yolu açıldı.

Fakültesi Genetik Mühenliği Bölümü’nden mezun olan Düzceli Ferah Gülatı, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Oxford’ta Klinik Farmokoloji Bölümü’nde doktora yapacak. Ferah, “İlkokuldayken babamın beyninde tümör çıktı. Tedavi olup iyileşti ancak bundan çok etkilendim. Kök hücre için genetik mühendisi olmak istiyordum, başardım” dedi.

İkisi de emekli öğretmen olan Nilgün- Alaattin Gül çiftinin kızları Ferah, Düzce’nin gururu oldu. İstanbul’daki Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Genetik Mühenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan Ferah Gülaçtı, bugün annesi Nilgün Gülaçtı ile birlikte Düzce Valisi Adnan Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Oxford’ta Klinik Farmokoloji Bölümü’nde doktorasını yapacak olan Ferah Gülaçtı, kendisine burs konusunda yardımcı olan Vali Adnan Yılmaz’a teşekkür etti.

İlkokulda eğitim gördüğü sırada babasının beyin tümörü rahatsızlığı geçirmesi ve aynı hastalıktan birkaç yakınını kaybettiğini söyleyen Ferah Gülaçtı, “Kız çocukları babasına çok düşkündür. Benim ilk aşkım babamdı. İlkokuldayken babamın beyninde tümör çıktı. Babam tedavi olarak iyileşti ama aynı dönemde birkaç yakınımı da bu hastalıktan kaybettik. Benim lisedeyken iki hedefim vardı ya tıp okuyacaktım, ya da genetik mühendisi olacaktım. Kök hücre için genetik mühendisi olmak istiyordum, çünkü babam bir rahatsızlık geçirdi” dedi.

Ferah Gülaçtı, “Benim hedefim ‘Bir işi yapacaksan en iyisini yapmaktır.’ Bu nedenle Oxford ve Harvard üniversitelerine başvurdum ve her iki üniversiteden de olumlu cevap aldım. Oxford Üniversitesi Klinik Farmakoloji Bölüm Başkanı ve Avrupa Kanser Araştırmaları Genel Sekreteri beni öğrencileri olmaya layık gördü” diye konuştu.

ÜLKEME BORCUM VAR

Burs almak için çok büyük mücadele verdiğini açıklayan Ferah Gülaçtı, “Başvurmadığım yer kalmadı. Bu dönemde Ermeniler’den teklif aldım. Bana ev araba ve her şey vereceklerdi ama Ermeni vatandaşı olacaktım. Bunu kabul etmem mümkün değildi. Bu ülkeye borcum var. Bu yaşıma kadar burslu okudum ve bu borcu ödemek zorundaydım. 2 yıldır burs sorunu yaşıyordum. Birkaç ay önce valimize geldim. Durumumu anlattım. Valimiz beni TÜBİTAK Genel Sekreteri’ne yönlendirdi. Sağ olsun kendileri de ellerinden geleni yaptı. Şu anda hedefime doğru gidiyorum” diye konuştu.

PIRLANTAYI ANLAYANLAR ANLADI

Vali Adnan Yılmaz ise “Düzceli kızımız, bugün hem TÜBİTAK’ta çalışıyor, hem de 3 yıllık bir program gereğince Oxford Üniversitesi’nde doktora yapacak. Bu güzel kardeşlerimizin sayısını arttıralım, orada Türkiye’yi temsil edecekler. Oxford Üniversitesi’nde doktora yapmak kolay iş değildir. Maddi olarak da kolay iş değildir, yetenek açısından da kolay iş değildir. Ben ‘Pırlanta’ diyorum ya pırlantayı anlayanlar anladı ve doktoraya kabul etti. Bedelini de Türk milleti olarak, devlet olarak oraya ödeyeceğiz. Sen de şerefle bizi orda temsil edeceksin” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com