BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan İtalya'da

BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan İtalyada
İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini, Al Nahyan ile Alitalia ile Etihad arasında devam eden ortaklık görüşmelerini ele aldı

ROMA (AA) - İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, iki ülke havayolları Alitalia ile Etihad arasında devam eden ortaklık görüşmelerini ele aldı.

Mogherini ve BAE’li mevkidaşı Al Nahyan, Dışişleri Bakanlığındaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı yaptı. 

"Akdeniz’de, körfeze yakın yerlerde, Libya'da, Suriye’deki iç savaşta ve Mısır’daki durum büyük endişeye yol açıyor" diye Mogherini, Bakan Al Nahyan ile "kriz olan bölgelerde uluslararası toplumun öncelikli rol üstlenmesi ihtiyacı" konusunda hemfikir olduklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mogherini, Milano’nun ev sahipliği yapacağı EXPO 2015 ile Dubai’nin düzenleyeceği EXPO 2020’deki partnerlikteki amacın, iki ülke arasında sinerji yaratmak olduğunu belirtti. 

Mogherini, iki ülkenin havayolu firmaları Alitalia ile Etihad arasında devam eden ortaklık görüşmelerine değinerek hükümetlerin bu anlaşmanın olmasını teşvik ettiğini belirtti.

İtalyan Bakan, bu konuda kurumsal taahhüt olduğunu bunu ticari faaliyetlerin izleyeceğini söyledi. Bakan Al Nahyan da İtalya’nın ülkesinin başlıca ortaklarından biri olduğunu belirtti ve "İtalyan hükümeti gibi biz  de anlaşmanın olmasını sağlayacak elverişli bir iklim oluşturmak için çalışacağız" dedi.

İki havayolu firmasının ortaklık görüşmesinde, ekonomik olarak zor durumdaki Alitalia’dan önemli oranda alacağı hisse karşılığı 500 milyon avroluk yatırım yapacak olan Etihad’ın müstakbel İtalyan ortağının "borçlarının yeniden yapılandırılması ve işçi çıkarma düşüncesi" görüşmelerin yavaş ilerlemesine neden oluyor.

Al Nahyan, akşam saatlerinde de Başbakan Matteo Renzi tarafından başbakanlık sarayı Chigi’de kabul edilecek. Bu görüşmede de iki havayolu arasındaki ortaklık görüşmelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com