Bağ-kur'lulara Müjde !

Bağ-kur'lulara Müjde !
Yeni düzenlemeyle Bağ-Kur'luların maaşından yüzde 10 sağlık primi kesintisine son veriliyor...

Bağ-Kur çatısı altında 10 yıldan daha az sağlık primi ödeyen Bağ-Kur emeklisinden maaşının yüzde 10'u kadar kesilen sağlık primi uygulamasından vazgeçiliyor. Bağ-Kur'luların daha önce SSK ya da Emekli Sandığı statüsünde ödedikleri sağlık primleri artık hesaplamada dikkate alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal güvenlikte yeni uygulamalarla ilgili müjde üstüne müjde vermeye devam ediyor. Kanunun geçici maddesindeki 'dosya bazı' ifadesi yüzünden emekli maaşından yüzde 10 sağlık primi kesilen esnaf emeklileri bu yükten kurtuldu.

Sosyal güvenlik sisteminde 2000 yılında yapılan düzenlemeyle gelen mağduriyet onbinlerce vatandaşı mağdur etmişti. Örneğin 18 yıl boyunca SSK ve Emekli Sandığı'nda sigorta primi yatıran bir kişinin emekliliğine 2 yıl kala Bağ-Kur'a geçmesi halinde sağlık hizmetinden yararlanmak için 10 yılı tamamlaması isteniyordu. Diğer iki sosyal güvenlik kuruluşunda çalıştığı ve yatırdığı primler günden sayılmıyordu. Bunun için 10 yılı tamamlaması için 8 yıl boyunca maaşından yüzde 10 sağlık primi kesintisi yapılıyordu.

Yeni uygulama ile 10 yıl şartında daha önce sayılmayan Sosyal Sigorta Kurumu (SSK) ve Emekli Sandığı'ndaki çalışılan gün sayısı Bağ-Kur'a eklenebilecek. Şu anda pek çok Bağ-Kur'lunun emekli maaşından 10 yılı tamamlamadığı gerekçesiyle 50 ile 100 lira arasında sağlık primi kesintisi yapılıyor.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kuruluşların Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmasının ardından önceki dönemde yaşanan mağduriyetler tek tek tespit edilerek vatandaş lehine düzenlemeler yapılıyor. Bağ-Kur'lularla ilgili son düzenleme de bu kapsamda yapıldı.

Kanunun geçici 19 maddesinde yer alan 'dosya bazı' ifadesine bakarak esnafa iki kere sağlık primi yatırma şartı koşuluyordu. Bağımsız çalışan bir Bağ-Kur'lu emekli olduğunda 10 yıldan az sağlık primi ödemişse 10 yılı tamamlayana kadar emekli maaşından yüzde 10 sağlık primi kesintisi yapılıyordu. Bu kişi başka bir statüde çalışmışsa örneğin iş veya memur gibi sigorta primleri 10 yılı tamamlamak için sayılmıyordu.

Yeni düzenlemede kişinin SSK ve Emekli Sandığı çalışma gün sayıları da 10 yılı tamamlamada esas alınacak. Böylelikle onbinlerce Bağ-Kur'lu iki kere sağlık primi ödemekten kurtulacak. Kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları için işçi ve memurun faydalandığı tedavi ve ilaç hizmetlerinden yararlanacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com