Bağdat Caddesi çürük çıktı!

Bağdat Caddesi çürük çıktı!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kadıköy'deki yüzde 80'lik risk hakkında açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın Sütlüce’deki binasında 39 AKP ilçe başkanı ve 26 belediye başkanıyla bir araya geldi.
 
Kentsel dönüşüm konusunun görüşüleceği toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bayraktar, Bağdat Caddesi’nde yapılması düşünülen kentsel dönüşümle ilgili konuştu.
 
“YETKİLENDİRİLMİŞ BİR ŞİRKET VAR, İSTEYEN İTİRAZ EDEBİLİR”
 
Bakan Bayraktar, bir mühendislik firmasının Bağdat Caddesi’nde yaptığı araştırmada binaların yüzde 80′inin yıkılacak durumda olmasıyla ilgili yapılan habere ilişkin konuşan Bayraktar, “Bugünden yarına bir tehlike veriliyor alarm veriliyor. Böyle birşey yok” dedi.
 
Bayraktar, “Biz zaten vatandaşımıza diyoruz ki, siz eğer binanınzdan şüpheleniyorsanız binanızın riskli olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. Esas yasada anlatılmak istenen bu. Vatandaş kendi binasını beton yönünden statik yönden riskliyse 6306 sayılı yasa kapsamında binasını kendisi değerlendirecek zaten. Biz de yasanın çerçevesinde yardımcı olacağız. Eğer oradaki kiracılar fakirse kira yardımı yapacağız, ev almak istiyorsa, aldığı kredinin yüzde 4′ünü biz sübvanse edeceğiz, taşınma masrafı vereceğiz. Vatandaş kendi evini yenileyecek. Bütün uyarılara rağmen binasını boşaltmıyorsa, biz evi boşaltmak zorundayız. Bağdat caddesinde şu anda böyle bir durum yok. Bağdat Caddes’inin zaman içinde yenilenmesi gerektiği noktasında bakanlığımız tarafından yetkilendirilen lisanslandırılan bir şirketin yapmış olduğu bir tespit var. Bunu beğenmeyen bunu kabul etmeyen hak sahipleri itiraz edebililerler. Üniversite hocalarından kurulu bir itiraz komisyonumuz var. O komisyona bir da bakılır. Ama Bağdat Caddesi’nde acil hemen boşaltılması elektriğinin suyunun kesilmesi gereken bir bina olduğunu ben bilimiyorum. Öyle bir bilgi bize ulaşmadı. Gazetede çıkan bir habardir. Biz de bunu inceliyoruz. Ama Bağdat caddesinde oturanlar da emin olsunlar huzurlu olsunlar” dedi. Hak sahiplerinin kentsel dönüşüme karşı çıkmaları halinde ne yapılacağı sorusuna ise Bayraktar, “Karşı çıkmaları halinde binaların bugünden yarına yüzde 80′i sakat diye birşey yok. Biz biliyoruz Bağdat Caddesini. Eski binaların elden geçirilmesi lazım ama bugünden yarına bir tehlike var bir alarm verilyor, SOS veriliyor. Böyle bir şey yok” yanıtını verdi.
 
Bakan Bayraktar ardından basın kapalı yapılan toplantıya girdi.
 
SELAMİ ÖZTÜRK: KADIKÖY’ÜN YÜZDE 80′İ RİSK ALTINDA
 
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80′i riskli durumda. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Haber doğru. Ama bu binaların hepsi yıkılacak demek değil. 5-10 yıl içinde binalar kademeli olarak yenilenecek. Kadıköy’de 27 bin 500 bina doğru yapılmamış” dedi.
 
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80′i riskli durumda. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Haber doğru. Ama bu binaların hepsi yıkılacak demek değil. 5-10 yıl içinde binalar kademeli olarak yenilenecek. Kadıköy’de 27 bin 500 bina doğru yapılmamış” dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında riskli yapıların tespitine başlandı. İstanbul’un en pahalı adreslerinden Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde de incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80′i riskli durumda.
 
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, canlı yayında  yaptığı açıklamada, “Haber doğru. Binaların yüzde 80′i deprem riski taşıyor. Bu durum, Kadıköy’ün tamamında Suadiye, Fenerbahçe ve diğer yerler için de geçerli. Ama bu hepsi yıkılacak demek değil” dedi.
 
“27 BİN 500 BİNA DOĞRU YAPILMAMIŞ”
 
Matematiksel olarak binaların risk taşıdığını ifade eden Öztürk, “Kadıköy’de 30 bin 500 bina var. 1999 depreminde İstanbul, 1. derece deprem bölgesi ilan edildi. Depremden sonra yapılan bina sayısı 2 bin 500-2 bin 800 arasında. Bu da demek oluyor ki, 27 bin 500 bina doğru yapılmamış. Bağdat Caddesi’nde de bu durumda binlerce bina var. 30-40 yıllık binalar bulunuyor” şeklinde konuştu.
 
5-10 yıl içinde binaların yenilenmesinin planlandığını belirten Öztürk, “Bu süreçte, hazır beton kullanılmayan binalar ilk olarak yinelenecek. Hazır beton kullanıldığı halde problemli binalar var. 5-10 yıllık dönemde bu binaların yenilenmesi planlanıyor” dedi.
 
EMSAL 2.5′A ÇIKTI

 
Bağdat Caddesi’nde 2.07 olan emsalin 2.5′a çıkmasının planlandığını da belirten Öztürk, “Bu da demek oluyor ki, 20 daireli bir apartmanda 4 daire fazla yapılabiliyor. Bu 4 daireyi müteahhide vererek, vatandaşların kendi binasını yenilemesi mümkün olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
Bağdat Caddesi’nde binaların genelde 5 kat olduğunu, arka sokaklarda ise kat sayısının 15-20 kata yükseldiğini söyleyen Öztürk, “Bu değerlendirmede binanın yüksekliği, kat sayısı farketmiyor. Önemli olan depreme dayanıklı olup olmadığı” ifadesini kullandı.
 
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kat artırımı ve inşaat alanı yüzdeleri ile ilgili çalışmalarını tamamladıktan sonra açıklama yapacağını da dile getirdi.
 
"TOPLAMDA 6,5 MİLYON KONUT ELDEN GEÇİRİLECEK”
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kentsel dönüşümün konuşulacağı toplantı öncesi gazetecilere açıklama yaptı.
 
Bakan Bayraktar, “Kentsel dönüşüm şu anda Türkiye’de yapılıyor. Bizim yaklaşık 10 yıllık iktidarımız döneminde Türkiye’de bugüne kadar 268 noktada kentsel dönüşüme proje olarak başladı. Bunlardan yaklaşık 150 tanesinde fiilen inşaat başladık. Yaklaşık 40 bini konutu yaparak hak sahiplerine teslim ettik. Erzincan gibi Kars gibi Ankara kent girişi protokol yolu Gaziantep gibi birçok şehirimizde kentsel dönüşüm yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İstanbul’da da yaptık. Küçükçekmece’de yaptık, Ayazma’da yaptık. Birçok yerde başarılı projeler yaptık. Tabii İstanbul Türkiye’nin hem mozaiği hem amiral gemisi hem nüfusunun büyük bir bölümü İstanbul’da ekonominin yüzde 50′den fazlası İstanbul’da, İstanbul deprem bölgesinde İstanbul Türkiye’nin olmazsa olmazıdır. Geldiğimiz konjonktür itibariyle dünyanın geldiği süreç itibariyle, Türkiye’nin gelmiş olduğu konum, Türkiye’deki şehirleşmenin yüzde 80′lere yaklaşması ve Türkiye’de özellikle 1999′dan önce yapılan bina stoğunun güvenilir olmaması, deprem aksı üzerinde yaklaşık 6,5 milyon konutun elden geçirilmesi yenilenmesi gerektiği ve bunların büyük bir bölümünün İstanbul’da olması hasebiyle İstanbul’da ki 39 ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesiyle toplantılar yaptık. Ama biz kendi partimiz olarak Adalet ve Kalkınma Partisi kendi ilçe ve ilçe belediye başkanlarımızla bu işe dört elle sarılma içerisinde arkadaşlarımızla hasbihal yapacağız. İstanbul’da yeni birt atılımla yeni bir kaynaşmayla halk tarafından bu işe razı olanlardan başlama, gönüllülük esasını yakalama, halka hizmet edeceğimizin mesajını vermek içindir” dedi. Kentsel dönüşümün isminin depreme dayanıksız binaları yıkma olarak lanse edildiğini söyleyen Bayraktar, “İşin özü binaları yenilemektir. Güvenli binaları yapmaktır. Barınma ihtiyacı olup da ev alamayan insanlara yuva yapmaktır. Bu işin ekseni gönüllülük esasına bağlı. Biz belediyelerimizin aidiyet duygusunu artırma belediyelerimizin bu işe girmek için moralini artırma ve yeni çalışmalar yapmak için burada biraraya geldik” diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com