Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yok

Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yok
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı'nda kentsel dönüşüm ilanı veya riskli alan ilanı gibi bir çalışmamız yok" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı'nda kentsel dönüşüm ilanı veya riskli alan ilanı gibi bir çalışmaları olmadığını belirterek, ''Ancak vatandaşların talepleri doğrultusunda bu çalışmalar yapılacaktır'' açıklamasında bulundu.
 
'Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi'nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayraktar; kentsel dönüşümü halka rağmen yapmayacaklarını, halkın rızasına, gönüllülük esasına dayalı yapacaklarını, bunun için de tapu kayıtlarının çıkmasının önemli olduğunu söyledi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; bir gazetecinin, Bağdat Caddesi'ndeki ölçümlere ilişkin sorusu üzerine, mülk sahibi tarafından yaptırılan risk tespitinin, belediye veya çevre ve şehircilik il müdürlükleri tarafından onaylanmadıkça geçerli olmayacağını söyledi.
 
ÖZEL ŞAHISLAR YAPAMAZ
 
Risk tespitlerini özel şahısların yapamayacağını söyleyen Bayraktar; tespite, vatandaşın itiraz hakkı da bulunduğunu anlattı:
 
“Kamu kuruluşları dışında özel şahısların, müteahhitlerin birisi adına kentsel dönüşüm yapmaya yeltenme hakkı yoktur. Bu konuda mülkiyet ve hak sahipleri ile devletin yetkisi var.
 
Ne Bağdat Caddesi ne Fatih ne Bağlarbaşı'nda kentsel dönüşüm ilanı, riskli alan ilanı gibi bir çalışmamız var. Ancak vatandaşların talepleri doğrultusunda bu çalışmalar yapılacaktır. Vatandaş istemeden kimsenin binasını yıkmak gibi bir durumumuz yok.
 
Kimsenin elektrik ve suyunu kesmek gibi bir projemiz yok. Bu işten de siyasi olsun başka türlü olsun, rant devşirmek çok yazıktır, çok ayıptır. Bunlara halkımız taviz vermeyecektir.''
 
COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN AKTARILMASI


Türkiye'nin kadastrosunun, mekansal üst ölçekli planlarının, çevre düzeni planlarının yüzde 95'ini bitirdiklerini de belirten Bayraktar, coğrafi bilgi sistemlerinin dijital ortama aktarılmasıyla kentsel dönüşümü daha da kolaylaştıracaklarını kaydetti.
        
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Vatandaşımıza dediğimiz şudur; binalarınızı kendiniz dönüştürün. Binanızın riskli olup olmadığını kendiniz tespit ettirin, ondan sonra devlet olarak her türlü yardımı yapacağız'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com