Bağdat'ta ''Türkmen sergisi'' -Türkmen kültürünü yansıtan objeler ve günlük yaşama ilişkin eşyalar sergilendi (Fotoğraflı-Görüntülü)

Bağdat'ta ''Türkmen sergisi''   -Türkmen kültürünü yansıtan objeler ve günlük   yaşama ilişkin eşyalar sergilendi     (Fotoğraflı-Görüntülü)
Bağdat'ta ''Türkmen sergisi'' -Türkmen kültürünü yansıtan objeler ve günlük yaşama ilişkin eşyalar sergilendi (Fotoğraflı-Görüntülü)

BAĞDAT (A.A) - Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Türkmen kültürünün tanıtımına yönelik sergi düzenlendi.
     Bağdat Valiliği ile Türkmen Kardeşlik Ocağı'nın tarafından gerçekleştirilen sergide, Türkmenlere ait giyim kuşam örnekleri, araç gereçler, günlük hayatta zanaatkarların kullandığı aletler ve Türkmenlerin yaşam tarzını yansıtan eşyalar yer aldı.
     Serginin açılışını yapan Bağdat Valisi Salah Abdurrezak, sergilenen her şeyin Türkmen kültürünü, tarihini, gelenek ve göreneklerini temsil ettiğini belirterek, ''Türkmenler, Irak'ı oluşturan esas unsurlardan biri ve asli bir unsurdur. Bununla gurur duyuyoruz. Türkmenler, Irak'ın kurulmasında ortak oldu. Türkmen unsurdan etkilendik ve etkiledik. Bugün Irak halkına Türkmen toplumunu tanıtmaya çalışacağız. İlk kez bir canlı sergimiz oldu. Allah Türkmen kardeşlerimizden razı olsun. Sergiye giyim kuşamlarını ve benzeri şeyleri sergiliyorlar. Böyle bir şeyi ilk kez görüyoruz. Daha önce sadece eşyalarını sergiliyorduk. Bu sergiyle Türkmen adeta bir köyde yaşadığımızı hissettik'' diye konuştu.
     Bağdat Kültür Merkezi'ndeki sergiye Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer, Irak'ın İllerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü, çok sayıda politikacı, yazar ve sanatçı katıldı.
     Büyükelçisi Yunus Demirer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmen kültürünün tanıtımına büyük katkısı olan sergiye emeği geçenlere herkese teşekkür etti.
     Demirer, ''Bu serginin Irak halkının kurucu unsurlarından olan Türkmenler'in kültürünün tanıtımına büyük katkıda bulunacağına inanıyorum'' dedi. Irak'ın İllerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü de serginin, Irak'taki değişik ırkların sevgi içinde yaşamasının kanıtı olduğunu söyledi. Müftü, ''Bu sergiyi öncü sergilerden biri olarak görüyorum. Sadece Türkmenler için değil, Irak'ı oluşturan tüm unsurlar için öncü olmalı. Bu sergi, Irak'ta değişik ırklardan olanların nasıl sevgi içinde yaşadığını gösteren bir kanıttır. Irak'ı oluşturan unsurların ve Iraklılar'ı birbirinden ayırmanın imkansız olduğunu göstermektedir'' değerlendirmesinde bulundu. Türkmen Kültürünü Irak halkına tanıtmayı hedefleyen sergi, 2 hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.
    
     Muhabir: Nazmi Akyol
     Yayıncı: İbrahim Uyar (BAĞDAT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com