"Bağımlılığa giriş bileti: Bir kereden birşey olmaz"

Bağımlılığa giriş bileti: Bir kereden birşey olmaz
Adli Bilimler Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı Emniyet Müdürü Ercan:

İZMİR (AA) - İstanbul Adile-Sadullah Mermerci Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğretim Görevlisi, Adli Bilimler Uzmanı ve Bağımlılık Danışmanı Emniyet Müdürü Zafer Ercan, uyuşturucu ve madde bağımlılığına giden yolda "bir kereden bir şey olmaz" düşüncesinin etkili olduğunu ifade etti.

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda 7 kitabı bulunan ve çeşitli sinema filmi ve dizilerde narkotik konularında senaryo danışmanlığı yapan Ercan, İzmir Üniversitesinde düzenlenen etkinlikle öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilere, uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda konferans veren Ercan, sigara da dahil uyuşturucu ve madde bağımlılığına giden yolun, merak ve özentiyle başladığınını belirtti.

Ercan, "bir kereden bir şey olmaz" düşüncesinin, bağımlılık labirentine giriş bileti olduğuna işaret ederek,  "Hiç başlamamaktan önce bağımlılığa giden yola açılan ortamlarda hiç bulunmamak en önemlisi. Arkadaşlık, özenme, zaaflar, sanal reklam ve elbette bedava teklif edilen ilk deneyim sona giden labirentin giriş kapısını açıyor" diye konuştu. 

- Ailenin önemi 

Uyuşturucu ve madde bağımlılığının önlenmesinde sağlıklı aile yapısının önemine işaret eden Ercan, şiddet ve huzursuzluğun hakim olduğu aile ortamında yetişen çocukların çok daha kolay bağımlılık batağına saplandığını anlattı.

Ercan, ebeveynlere şu uyarılarda bulundu: 

"Anne babaların çocukları ile kuracakları iyi ilişkiler, bu yolun girişindeki ilk engelleri oluşturuyor. Gözler, bağımlılık konusunda da yalan söylemez. Çocuğunu tanıyan, alışkanlıklarını bilen bir anne ya da baba, çocuğunun gözlerinin içine bakmalı. Göz bebekleri normalden çok büyükse uyarıcı, çok küçükse uyuşturucu kullanıyor olabilir. Eğer toplu iğne başından bile küçük göz bebekleri görüyorsanız, hemen hastaneye başvurun, ölümle karşı karşıya olabilirsiniz. Çünkü uyuşturucu çocuğunuzun gözlerinden size bakıyor."

- "Uyuşturucu kullanmak teröre destek vermektir" 

Emniyet Müdürü Ercan, dünyada uyuşturucu pazarından elde edilen gelirin yıllık yaklaşık 600 milyar dolar olduğu ve bunun terör finansmanının başlıca gelir kaynağını oluşturduğunu belirterek, "Madde kullanmak, aynı zamanda teröre destek vermektir. Kullandığınız her türlü maddeyle siz aslında terörün finansörüsünüz, çünkü uyuşturucudan kazanılan tüm para teröre gidiyor" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com