Bağımsız Milletvekili Bal: "Devletin yapısı ile oyuncak hamuru oynar gibi oynanmaz"

Bağımsız Milletvekili Bal: "Devletin yapısı ile oyuncak hamuru oynar gibi oynanmaz"
Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, “Demokratik ülkelerde günübirlik hareket edilmez, devletin yapısı ile oyuncak hamuru oynar gibi oynanmaz” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında sandık ve seçimlerin demokrasinin temel unsurlarından birisi olduğunu fakat her şeyi olmadığını belirten Bağımsız Milletvekili İdris Bal, demokrasinin diğer unsurunun ise kuvvetler ayrılığı olduğunu söyledi. Demokratlık testinden geçildiğini, rejim anlamında tıkanıklıklar yaşandığını kaydeden Bal, “Yasama ile iç içe geçmiş hükümet yargıyı işleyemez hale getiremez. Bu kuvvetler ayrılığının, Anayasa’nın, demokratik geleneklerin ihlali anlamına gelir. Yasama ve yürütmenin yargıyı işleyemez hale getirmesi ciddi bir sorundur. Bu hükümet ile devletin karşı karşıya gelmesi demektir. Artık binlerle ifade edilen polis tayinleri var. Bu sebepsiz tayinler ve yer değiştirmelerin büyük üzüntülere sebep olduğunu düşünüyorum. Fişleme sadece bizde değil tüm demokrasilerde suçtur. Siz bir anda binlerce polisi bir yerlerden bir yerlere atayabiliyorsanız, bu fişlemenin itirafıdır. Paralel devlet iddiası toplum nazarında bu kurumları itibarsızlaştırmaktır. Polisimizin içine, kurumlarımızın içine fitne atılmıştır” diye konuştu.

HSYK ile ilgili 2010 yılında da bir değişiklik yaşandığını hatırlatan Bal, “Siz yasa ile değiştirirsiniz, yeni atamalarda yapabilirsiniz, çok büyük ihtimalle Anayasa Mahkemesi iptal eder ama atananlar atanmıştır. Yoksa herkes biliyor bunun yanlış olduğunu ama önemli olan belli düzenlemeleri yapmak, belli adımları atmak ve perdelemektir. Demokratik ülkelerde günübirlik hareket edilmez, devletin yapısı ile oyuncak hamuru oynar gibi oynanmaz” şeklinde konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com