Bağışıklığınızı güçlendirin kış hastalıklarından korunun

Bağışıklığınızı güçlendirin kış hastalıklarından korunun
Bağışıklık sistemimiz mevsimsel değişimler nedeniyle kimi zaman zayıf düşer. Bu da bizi soğuk algınlığı, grip ve diğer kış hastalıklarına karşı daha hassas hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler almak kışın sağlıklı kalmanın önemli yol

Bağışıklık sistemimiz mevsimsel değişimler nedeniyle kimi zaman zayıf düşer. Bu da bizi soğuk algınlığı, grip ve diğer kış hastalıklarına karşı daha hassas hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler almak kışın sağlıklı kalmanın önemli yollarından biridir. Uzmanlar, kış hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Sigara ve alkolden
uzak durup meyve sebze ağırlıklı beslenin

Bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı koruyarak ve onlarla savaşarak önemli bir görev yapmaktadır. Fakat bazen bu savaşta başarısız olmakta ve mikropların hastalıklara yol açmasına olanak vermektedir. Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilk adım, sağlıklı yaşam stratejilerinin uygulanmasıdır. Sigara ile diğer tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durmak, sebze, meyve ve kepekli tahılların bol olduğu doymuş yağların ise az kullanıldığı bir beslenme şekli uygulamak, düzenli egzersiz yapmak, uygun kiloda olmak, yeterli süre uyumak (7-9 saat), kan basıncını takip etmek, enfeksiyonlardan korunmak için hijyenik kurallara uymak ve düzenli sağlık kontrollerinden geçmek önemlidir.

Vitaminin de
fazlası zarar

Yeterli sebze ve meyve yemiyor, daha çok beyaz ekmek tercih ediyorsanız günlük bir multivitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Selenyum, A,C,E vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen vitamin D, B vitaminlerini içeren multivitaminler kullanılabilir. Yüksek dozlarda vitamin kullanımının yaradan çok zarar vereceği unutulmamalıdır.
Üzerinde tartışmalar yapılsa da; bol C vitamini tüketiminin gripten koruduğu bilinmektedir. Kış aylarında daha fazla C vitamini tüketmek için limon, portakal, greyfurt gibi turunçgillerle beraber; kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz ve roka da bol tüketilmelidir. Çünkü bu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitamini miktarı portakal, mandalina ve limonda bulunan C vitamini miktarından daha fazladır. Son zamanlarda vitamin D eksikliği olan kişilerde kış hastalıklarının daha çok görüldüğünü gösteren pek çok araştırma yapılmıştır. D vitamini seviyesini yükseltmenin en kolay yolu güneşlenmektir. Bu mümkün olmuyorsa D vitamini takviyesi alınabilir. Bu vitamin en çok balık, süt ve yumurtada bulunmaktadır; ancak günlük ihtiyacı besinlerle karşılamak mümkün değildir.

Bitkisel ürünlerin de bağışıklığı güçlendirmede olumlu katkıları vardır
Raflarda gördüğümüz bitkisel (Herbal) birçok ürün, bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenerek satılmaktadır.
Bu maddelerin bağışıklığı artırıcı etkileri kanıtlanmamış olmasına rağmen; bireysel farklılıkların olduğu gerçeğinden hareketle bazılarının olumlu etkileri görülmüştür. Yeşil çay, sarımsak, probiyotik yoğurtlar, kefir, içerdiği protein ve yaralı mikroorganizmalar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bunların dışında kış aylarında en sık görülen grip salgınlarından korunmanın diğer bir yolu da aşılanmaktır. Özellikle 65 yaş üzeri kişilerin bağışıklık sistemi gençlere göre daha zayıf olduğundan aşılanmaları uygun olacaktır.
Aşının yaşlılardaki koruyuculuğunun gençlerdeki kadar yüksek olmadığını da belirtmek gerekir. Bundan dolayı yaşlı insanlar aşı olmalarına rağmen hastalık belirtileri oluşursa mutlaka hekime başvurmalıdırlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com