“Bağışla yoksulluk çözülmez, gizlenir”

“Bağışla yoksulluk çözülmez, gizlenir”
Türkiye’de bir üniversitede konferans veren Nobel ödüllü ekonomist Muhammed Yunus, “Sosyal yardım ve bağışlarla yoksulluk sorunu çözülmez, gizlenir” diyerek “hayırsever” hükümetlere mesaj verdi.

Nobel Barış Ödüllü Ekonomist Prof. Dr. Muhammed Yunus, Okan Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.
 
Prof. Dr. Yunus, “Türkiye’de Sosyal Problemlerin Çözümünde Sosyal İşletmecilik ve Dünyadaki Örnekleri” konulu konferansta “Mikrofinans ve Sosyal Girişimicilik Dersi”ni verdi. Öğrencilere başarılarının sırlarını anlattı.
 
Bangladeş’te yoksul ailelerin yaşadığı bir köydeki işsizlik yoksulluk ve geçim sorununu çözdüğünü anlata Yunus, “Tefecileri gördüğümde çok utandım. Bir insan başka bir insana karşı nasıl bu kadar zalim olabilir diye düşündüm. Bankalar yoksullara para vermeyince bu kez yoksullara kefil olmaya karar verdim. Ardından da sadece yoksullara hizmet eden ve mikrokredi veren Grameen Bank’ı kurdum” diye konuştu.
 
Hayırsever insanların çalışmalarını takdir ettiğini belirten Muhammed Yunus, “Fakat hayırseverliğin de bir sınırı var. Dünyanın en zengin ülkeleri bile yoksul vatandaşlarına sosyal yardımlar ve bağışlarla bakıyor. Sonra da “yoksula baktık” diyorlar. Sosyal yardım ve bağışlarla yoksulluk sorunu çözülmez gizlenir” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com