Bağları kayıkla ilaçladılar

Bağları kayıkla ilaçladılar
Manisa'nın Salihli İlçesi'ndeki Demirköprü Barajı'nın kapaklarının açılmasıyla 30 bin dönüm arazi ve bağın sular altında kalması çiftçileri perişan etti. Merkeze bağlı Güzelköy'deki çiftçiler, bağlarında ilaçlamaları kayıklara binerek yaparken, yetkililer

Demirköprü Barajı'nın aşırı dolması nedeniyle 26 Nisan'da kapaklarının açılmasıyla Gediz Nehri ve Nif Çayı taştı. 30 bin dönüm arazi ve bağ, sular altında kaldı. Merkeze bağlı Güzelköy'deki bağları yaklaşık 1 metre sular altında kalan çiftçiler, ilaçlama yapmak için kayıkları kullanmaya başladı. Bağ sahipleri, bu yıl mahsül almamakla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Güzelköy Muhtarı Arif Akbulut önderliğinde bir araya gelen bağ sahipleri sıkıntılarını dile getirerek, yetkilileri göreve davet etti.

Gönülden Gönüle Derneği Başkanı Burhan Kurtoğlu, şu anda birçok bağcının kendi arazisine giremediğini dile getirdi. Kurtoğlu, "Yüzlerce bağcı mağdur durumda. Bağına giremiyor. Şu anda bağların iş zamanı, ilaçlama zamanı. Ama bu nasıl yapılacak? Yüzlerce bağcı bu yıl ürün alamayacak. Peki bunların zararını kim karşılayacak. Baraj tehlike arz etti diye aniden kapaklar açılır mı? O zaman biz bununla her zaman karşı karşıya kalacağız. Her tehlikede kapaklar açılacak, bağlar göl gibi olacak. Madem tehlike vardı, bu önceden tespit edilemedi mi? Suyun tahliyesi bağları tehlike arz etmeyecek şekilde boşaltılamaz mıydı? Üreticilerimizde bu ülkenin vatandaşı. Yetkililer bu konuyla ilgilensinler" dedi.

'ARKADAŞIM, BENZİNLE KENDİNİ YAKACAĞINI SÖYLEDİ'

Kurtoğlu ilginç bir öneride de bulunarak, "Eğer bağlar hep böyle su altında kalacaksa devlet bize aynalı sazan yavrusu versin. Üzüm yetiştirmeyelim, balıkçılık yapalım. Üretici böylece nafakasını çıkarmış olur. Eğer soruna çözüm bulunmazsa isyan başlar. Ayrıca bir arkadaşım soruna çözüm bulunmadığı takdirde kendisini benzinle valilik binası önünde yakacağını söyledi. Durum çok vahim" diye konuştu.

'NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM'

Güzelköy Muhtarı Arif Akbulut ise ne yapacağını şaşırdığını söyledi. Her gün yüzlerce bağcının kendisine şikayette bulunduğunu kaydeden Akbulut, "Kimileri üzerime yürüyor, 'Sen nasıl muhtarsın?' diye. Artık ne yapacağımı şaşırdım. Ben şikayetleri alıp ilgili makamlara bildiriyorum. Ama hala bir cevap gelmedi. Bu kadar bağcının sıkıntısına kim çözüm bulacak?" dedi. Akbulut, Gediz Nehri'nin her taşmasıyla bu sıkıntının yaşandığını ifade ederek, "Soruna çözüm kolay. Gediz Nehri'ni ve ona bağlı kollarını temizlediğin zaman su taşkınları olmaz. Bir an önce Gediz Nehri'nin temizlenmesi gerekir" dedi.

Bağı sular altında kalan Hasan Ege, sıkıntısını dile getirerek, "82 bin metrekarelik bağımın hepsi su altında. 8 metrekaresi bile kuru değil. Zoruma gidiyor. Ben evime rızkımı nasıl götüreceğim? Benim işim çiftçilik başka bir şey yapamam. Bu soruna nasıl çözüm bulunacak?" ifadelerini kullandı. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com