Baharın gelişiyle çiftçilerin mesaisi başladı

Baharın gelişiyle çiftçilerin mesaisi başladı
Uzun ve çetin geçen kış mevsiminin ardından havaların ısındığı Van'ın Erciş ilçesinde, çiftçiler, tarlalarını sürmeye başladı

VAN (AA) - ALİ DAĞER - Uzun ve çetin geçen kış mevsiminin ardından havaların ısındığı Van'ın Erciş ilçesinde, çiftçiler, tarlalarını sürmeye başladı.

Kış mevsiminin sona ermesinin ardından hava sıcaklığında yaşanan artış, çiftçilerin de yüzünü güldürdü. Binlerce dönümlük arazilerini ekmek için hazır hale getiren çiftçiler, özelikle Van Gölü'nün kuzeyindeki tarlalarda sıklıkla görülen yabani bitkileri temizleyip yakarak işe başladı.

Traktörle tarlalarını sürdüren çiftçiler, buğday, arpa ve yonca ekimine başladı. Yemek saatlerinde evlerinden getirdikleri çörek, tandır ekmeği, peynir ve yumurtaları tarla başında yiyerek, ocakta demledikleri çayları yudumlayan çiftçiler, günün yorgunluğunu da üstlerinden atmaya çalışıyor.

Çiftçilerden Ethem Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl tarlasına yonca ektiğini ancak yabani otlar nedeniyle verimin düştüğünü, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için tarlada 8 kişiyle yabani ot temizlediklerini söyledi.

Topladıkları yabani otu tarlanın ekilmeyen kısmında ateşe verdiklerini belirten Demir, hayvanlarına yetecek otu temin etmek için öncelikle yabani otları temizlemeye başladığını ifade etti.

Çelebibağı beldesinde yaşayan Mehmet Zorlu ise baharın gelişiyle tarlada çalışmaya başladıklarını ancak buna rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi.

Pahalı mazot nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Zorlu, mazot fiyatlarında indirim yapılmasını istedi.

Çiftçilerden Adil Songün ise köylülerin hayvancılık ve çiftçilikten başka yapacak işinin olmadığına değinerek, "Baharla birlikte tarlaya buğday, arpa ve yonca ekiyorum. Ancak randıman alamıyorum. Bir torba gübre 80 lirayı, bir litre mazot 5 lirayı buldu. Sattığımız buğday masrafımızı bile karşılamıyor" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com