Baharın müjdecisi kuzular

Baharın müjdecisi kuzular
Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Van'da, "baharın müjdecisi" olarak kabul edilen kuzu doğumları başladı

VAN (AA) - NECAT HASAR - Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Van'da, "baharın müjdecisi" olarak kabul edilen kuzu doğumları başladı.

Bir yıl boyunca bölgedeki zorlu kış şartlarına ve doğa koşullarına rağmen hayvanlarının bakımını yapan besiciler, kuzuların dünyaya gelmesiyle tüm sıkıntıları unuttuklarını belirtiyor.

Küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ve Türkiye'nin en geniş meralarına sahip Van'ın Gürpınar ilçesinde, kar örtüsü altında dünyaya gelen kuzular çiftçinin yüzünü güldürüyor.

Yaz aylarında meralarda besledikleri koyunlarını, kış mevsimindeki zorlu kış koşulları nedeniyle ağıllarda besleyen çiftçiler, yeni doğan kuzuları soğuk havadan ve hastalıktan korumak için ellerinden gelen çabayı gösteriyor.

Kuzuların doğumunun baharın müjdecisi olduğunu ve sürülerine bereket getirdiğini belirten besicilerden Halil İbrahim Bilir, koyunları beslerken yaşadıkları zorluğun, kuzuların dünyaya gelmesiyle sevince dönüştüğünü söyledi.

Sıcaksu köyünde 12 yaşından bu yana babasıyla besicilik yaptığını anlatan Bilir, "Köyde bulunmamızın tek nedeni kuzular. Onlar olmasa biz de burada yaşayamayız. Burada kış şartları zorlu geçiyor. Yazın biçtiğimiz otları, yol olmadığı için tarlalarda biriktiriyoruz. Sabah erken saatlerde de tarlaya gidip koyunların günlük ihtiyacına göre ot getiriyoruz" dedi.

Bilir, çevre köylerde bulunan yaklaşık 20 bin koyunun iki aylık süre içinde doğum yapacağını vurgulayarak, kuzuların iki ay sütle beslendikten sonra ilkbahar mevsiminde meralardaki zengin ot familyasıyla otlatıldığını ifade etti.

Aynı köyde yetiştiricilik yapan Fuat Şen ise geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını bildirerek, büyük emekler verip besledikleri koyunlarının yavrulamasıyla emeklerinin karşılığını aldıklarını dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com