Bahçeli: 18 yaşa karşıyız!

Bahçeli: 18 yaşa karşıyız!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı açıklama yaparak 18 yaşa seçilme, er-erbaş, askeri öğrencilere oy kullanma hakkı getiren anayasa değişikliklerine karşı olduklarını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 18 yaşında milletvekili seçilebilme hakkının ülke gündemine getirilmesinin taktik mahiyetli yeni bir manevra ve aldatmaya dayalı siyasi yüzsüzlük örneği olduğunu öne sürerek, "18 yaşını doldurmuş gençlere askerlik hizmetini yapmadan seçilebilme imkânının getirilmesi vatan görevine sadakatsizlik, halen terörle mücadelede eşsiz fedakârlıklar sergileyen evlatlarımıza hakarettir. Bu gerekçelerden hareketle, Milliyetçi Hareket Partisi onsekiz yaşını doldurmuş gençlerin seçilebilmesine imkân sağlayan anayasa değişikliğine karşıdır ve doğru bulmamaktadır" dedi.
 
Bahçeli yazılı açıklamasında değişiklik önerisinin çalışan Anayasa Uzlaşma Komisyonu yerine doğrudan TBMM'ye getirilmesinin sorumsuzluk ve nezaketsizlik olduğunu iddia etti. Bahçeli, bu tavrın yeni anayasa çalışmalarını sabote eden işgüzarlık ve fırsatçılık olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. Devlet Bahçeli "Madem bahsi geçen konularda anayasa değişikliği düşünülmektedir, o halde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun niçin ve hangi amaca dönük olarak çalıştığı da acilen netleştirmelidir" dedi.
 
“ERDOĞAN'IN DESPOTLUĞA KAYAN ÇİZGİSİ…”
 
Bahçeli, "Başbakan Erdoğan samimiyet ve dürüstlük konusunda yine açığa düşmüş, despotluğa kayan çizgisi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Takip ettiği yüzeysel, temelsiz ve çaptan yoksun politikalar Meclis'in saygınlığına, demokrasinin anlam ve ruhuna tamir ve telafisi çok zor olacak zayiatlar vermektedir" dedi.
 
Türk gençliğinin şüphesiz her şeyin en iyisine layık olduğunu, geleceğin Türkiyesi'nin bugünün gençlerinin elinde şekil ve içerik kazanacağını anlatan Devlet Bahçeli, şunları söyledi:
 
"Bilinmelidir ki, gençlerimizin öncelikli beklentisi seçilme değildir. Eğitimlerini tamamlama, aradıkları işi bulma ve hak ettikleri yuvayı kurma konusunda gençlerimizin müşterek ve ertelenemeyecek talepleri bulunmaktadır. AKP, Türk gençliğinin işini, aşını ve evini temin edecek politikalarla meşgul olmalı, ağırlaşan problemlere yoğunlaşmalı ve bu büyük varlığı siyasi hesaplara kurban etme sinsiliğinden kesinlikle vazgeçmelidir. Bu nedenle gençlerimizin öncelik sıralamasında seçilme konusu doğal olarak bulunmamaktadır."
 
"TERÖRLE MÜCADELE EDENLERE HAKARET"
 
Meselenin ülke gündemine getirilmesinin ise taktik mahiyetli yeni bir manevra ve aldatmaya dayalı siyasi yüzsüzlük örneği olduğunu öne süren Bahçeli, "Söz konusu anayasa değişiklik teklifinde, onsekiz yaşını doldurmuş gençlerin askerlik hizmetini yapmadan seçilebilme imkânının getirilmesinin de vatan görevine sadakatsizlik, halen terörle mücadelede eşsiz fedakârlıklar sergileyen evlatlarımıza hakarettir. Bu gerekçelerden hareketle, Milliyetçi Hareket Partisi onsekiz yaşını doldurmuş gençlerin seçilebilmesine imkân sağlayan anayasa değişikliğine karşıdır ve doğru bulmamaktadır" dedi.
 
Bahçeli AKP zihniyetinin demokrasinin erdemlerinden bahsedip genç dimağların seçilme konusuyla uğraşacağına, biraz vicdan ve izanı varsa önce seçilmiş milletvekillerinin mahrumiyetlerini telafi etmek için harekete geçmesi ve elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:
 
"Partimiz; ilkesel bazda olumlu baktığı er, erbaş ve askeri öğrencilerin oy kullanmasının, bazı sakınca ve açmazlara neden olacağına da inanmaktadır. Bilhassa mahalli veya genel seçimlerin propaganda dönemlerinde kışlaya siyasi faaliyetlerin girecek olması, vatan görevini yapan evlatlarımızın arasına ister istemez kutuplaşma tohumları ekecektir. Askerlerimizin veya askeri öğrencilerimizin arasında doğabilecek siyasi rekabet ve tartışmalar ise ülke savunması konusunda eksiklik ve zafiyetlere neden olabilme riski taşımaktadır. Meselenin üzerinde etraflıca duracak siyasi çaba, çalışma ve objektif adımlara fazlasıyla ihtiyaç vardır. Bunun için konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü alınmalı, uzman kişiler ve sivil toplum kuruluşları fikir bildirmelidir."
 
AKP hükümetinin yangından mal kaçırırcasına kamuoyuna getirdiği söz konusu anayasa değişikliklerinin açıkça gündem saptırmaya dayalı ve gelecek seçimler için yığınak yapmaya dönük fırsatçılık olduğunu savunan MHP Lideri Bahçeli, "Meclis gündemine getirilen anayasa değişiklikleri her şeyden önce bir ihtiyacın değil, acımasızca, vicdansızca ve bencilce yürütülen istismara dayalı politikaların bir eseri ve sonucudur. Bu yüzden Türk gençliğinin siyasi ikbal ve hırslara alet edilerek sömürülmesine fırsat vermemek için AKP tarafından hazırlanan bu Anayasa değişikliği teklifine esastan ve usulden olumsuz yaklaştığımızı aziz milletimizin bilgisine sunarız" dedi. (CTK)        

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com