Bahçeli'den sert tepki

Bahçeli'den sert tepki
-MHP Lideri Devlet Bahçeli, Irak'ın Kerkük ziyareti için vize vermemesini esef ve hayretle karşıladıklarını belirterek, "Milliyetçi Hareket Partisi'nin Irak'ta bulunması, buradaki devlet yöneticileri için risk ve endişe kaynağı değil, olsa olsa ömürlerind

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak'lı Türkmenlerle Bayram Namazı'nda manen saf tutacaklarını belirterek, "Milliyetçi Hareket Partisi'nin Irak'ta bulunması, buradaki devlet yöneticileri için risk ve endişe kaynağı değil, olsa olsa ömürlerinde çok az müşerref olacakları şeref payesi olacaktır" dedi.

-"ESEF VE HAYRETLE KARŞILIYORUZ"-

Bahçeli Irak'ın Kerkük ziyareti için vize vermemesi üzerine akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı ve uygulamayı esef ve hayretle karşıladıklarını bildirdi. Ziyaretlerinin, mübarek Bayram Namazı'nı Kerkük Nur El Kebir Camii'nde eda etmeyi ve Türkmenlerle kucaklaşmayı amaçladığını belirten Bahçeli, ziyaretlerinin herhangi bir davet üzerine planlanmadığını bildirdi. Devlet Bahçeli, "Irak'ın Ankara Büyükelçiliği vize talep ve beklentimizin kabul edilmediğini nedenleriyle birlikte Dışişleri Bakanlığı kanalıyla partimize bildirerek ziyaretimizin gerçekleşemeyeceğini ifade etmiştir. Bu elbette Irak merkezi yönetiminin tasarruf ve yetkisinde bulunan bir konudur. Ancak çok yönlü şüpheleri üzerine çeken bu engellemenin, Türk-Irak ilişkilerinin içinde bulunduğu nazik ortama dayandırılması diplomatik teamüller ve diyaloglar bakımından inandırıcı ve itibar edici bulunmamıştır" dedi.

Bahçeli, "Partimiz Irak merkezi yönetiminin bu kararını esefle ve hayretle karşılamaktadır. Görülmektedir ki, Irak yönetimi Türkmen kardeşlerimizle biraraya gelmemizi ve Türkmen ellerine yapacağımız tarihi ziyareti olgunlukla karşılayamamış ve devlet olmanın adabıyla kaldıramamıştır. Bu gelişmeler Barzani zihniyetinin, değişik biçim, yön ve tonlarıyla da olsa Maliki iktidarına sirayet ettiğini kanıtlamıştır. Türkmen illerinde soydaşlarımızla arzuladığımız kavuşmanın boş bahanelerle önüne geçilmesi Irak merkezi yönetiminin kalibresini ve kalitesini açıkça gözler önüne sermiştir" dedi.

-MHP'NİN IRAK'TA BULUNMASI ÖMÜRLERİNDE ÇOK AZ MÜŞERREF OLACAKLARI ŞEREF PAYESİ OLACAKTIR-

MHP Lideri Devlet Bahçeli "Milliyetçi Hareket Partisi'nin Irak'ta bulunması, buradaki devlet yöneticileri için risk ve endişe kaynağı değil, olsa olsa ömürlerinde çok az müşerref olacakları şeref payesi olacaktır" açıklaması yaptı ve şöyle devam etti:

-"MANEN SAF TUTACAĞIZ"-

"Şurası açıkça bilinmelidir ki; gidemesek de, dokunamasak da ve hasret yangınını karşılık olarak dindiremesek de Türkmen ellerindeki kardeşlerimiz yüreğimizin ve gönlümüzün sımsıcak nadide köşesinde her zaman var olacaklardır. Kerkük hoyratları nabız atışımız, Türkmen yurtları damarlarımızdaki kan olmayı sürdürecektir. Türkmenlerin varlığı, birliği ve hayat hakkı bizim için vazgeçilmez bir hedef ve inanç olarak her daim iddialarımız ve idealarımız arasında eşsiz bir yere sahiptir ve böyle de kalacaktır. Ayrılığın, ulaşamamanın büyük sevgileri ve bağlanışları daha da kökleştirip zirveleştirdiği tarihin insanlığa öğrettiği gerçeklerden birisidir. Bu yüzden önümüzdeki bayram namazında birlikte olmayacak olsak da; manen safımızda, yanımızda ve aramızda Musul'lu, Kerkük'lü, Telafer'li, Erbil'li, Süleymaniye'li ve Tuzhurmatu'lu soydaşlarım tümüyle yerlerini alacaklardır."

Hiçbir fitne, dedikodu ve engellemenin Türkmenlerle gönül ve vicdan bağını koparamayacağını belirten Devlet Bahçeli, "Baskı ve şiddete karşı cesaret ve onurluca direnerek milli birliklerinin şerefini lekeletmeyen Irak'lı Türkmen kardeşlerimin mübarek Ramazan Bayramını şimdiden kutluyor, Cenab-ı Allah'tan esenlikler diliyorum. Fiziken ve bedenen değilse bile, bayram sabahında Kerkük Nur El Kebir Camisi'nde ruhen ve fikren iç içe olacağımızdan ve bunu Yüce Allah'ın bizlere nasip edeceğinden zerre kadar kuşku duymuyorum. Irak hükümetinin ve ona yön çizen küresel gücün bu manevi ihtişama da vize sorunu çıkarması herhalde düşünülemeyecektir" dedi. (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com