''Bahçelievler katliamı'' davası hükümlüsü Osmanağaoğlu hakim karşısında

Bahçelievler katliamı davası hükümlüsü Osmanağaoğlu hakim karşısında
''Bahçelievler katliamı'' davasında hüküm giyen Ünal Osmanağaoğlu, AİHM'nin lehine verdiği "adil yargılanmadığı" kararı üzerine, "yeniden yargılama" talebiyle hakim karşısına çıktı

ANKARA (AA) - ''Bahçelievler katliamı'' davasında hüküm giyen Ünal Osmanağaoğlu, AİHM'nin lehine verdiği "adil yargılanmadığı" kararı üzerine, "yeniden yargılama" talebiyle hakim karşısına çıktı.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Osmanağaoğlu ve avukatları Serdal Namkoç ve Osman Başer ile maktullerin ailelerinin avukatları Erşen Sansal ile Nezahat Gündoğmuş katıldı.

Osmanağaoğlu, yeniden yargılama konusunda görüşü sorulması üzerine, "Bu davadan dolayı 36 yıldır mağdurum. Bu sürenin 14 yılı cezaevinde geçti. CMK'nın 318. maddesine göre yargılamanın yenilenmesine duruşmasız karar verilir. Ben, yargılamanın yenilenmesine karar verildi mi, verilmedi mi bilmiyorum. İşin esasına geçilecekse bunun için süre istiyorum" dedi. 

Osmanağaoğlu, hüküm giydiği davada yargılamanın Mayıs-Kasım 1999 arasında devam ettiğini belirterek lehine delillerin aleyhine kullanıldığını söyledi. Hüküm giydiği kararda Muhsin Yazıcıoğlu ve Duran Demirkıran'ın işkence altında alınan ifadelerine dayanıldığını anlatan Osmanağaoğlu, yaptığı başvuru sonucunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) lehine karar verdiğini, mahkemenin, bu ifadelere dayanarak hüküm kurulamayacağına hükmettiğini kaydetti.

Sanık avukatı Osman Başer ise müvekkilinin beraatine karar verilmesini istedi.

"12 Eylül döneminde soruşturma ve kovuşturmaların ne şekilde yürütüldüğü biliniyor" diyen Başer, müvekkilinin işkence altında alınan ifadeler yüzünden 36 yıldır mağdur olduğunu kaydetti. Müvekkili aleyhine verilen ifadelerin daha sonra geri çekildiğini belirten Başer, Haluk Kırcı, Duran Demirkıran ve Ercüment Gedikli'nin tanık olarak dinlenilmesini ve olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.

Osmanağaoğlu'nun diğer avukatı Serdal Namkoç ise yeniden yargılama sonucunda müvekkilinin beraatına karar verilmesini istedi.

Müştekilerin avukatı Sansal ise AİHM'nin, başvuru sahibine tazminat haklarını hatırlattığını, buna rağmen tazminat talebinde bulunulmadığının vurgulandığını belirterek "Bu olayda şahıs tazminat talebinde de bulunmamışken bu şekilde bir yargılama yapılması yerinde değil. 7 kişinin öldürülmesinden kararda hiç bahsedilmemiştir" diye konuştu.

Yargılamanın yenilenmesinin 7 kişinin öldürülmesi olayına hiçbir katkısı olmayacağını savunan Sansal, yeniden yargılama talebinin reddini istedi. 

Sansal, "Yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilmesi halinde sanık aleyhine birçok delil ibraz edebiliriz" dedi.

Avukat Gündoğmuş da AİHM'deki davaya kendileri dahil edilmediği için Türkiye'nin mahkum edildiğini savunarak Türkiye'nin bu karara itiraz hakkını kullanmadığını söyledi. 

Mahkeme, Osmanağaoğlu'nun ek beyanlarını sunması için süre verilmesine karar verdi. "Bahçelievler katliamı" dava dosyasının incelenmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

Tarafların son beyanları alındıktan sonra Osmanağaoğlu'nun yeniden yargılanıp yargılanmayacağı kararlaştırılacak.

-AİHM'nin kararı-

Osmanağaoğlu, kamuoyunda ''Bahçelievler katliamı'' olarak bilinen 7 TİP üyesi gencin 1978'de öldürülmesine ilişkin davada, "ideolojik amaçla adam öldürmek" suçundan 7 kez idam cezasına çarptırılmıştı. İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet hapse çevrilen Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazı, "3. Yargı Paketi" ile durdurulmuştu.

Osmanağaoğlu'nun başvurusunu değerlendiren AİHM de 2009'da "Osmanağaoğlu'nun, diğer iki sanığın ifadelerine göre mahkum edilmesi ve kendisinin buna itiraz edememesinin adil olmadığına" karar vermişti. Strasbourg'daki mahkemenin hakimleri, "işkence altında sorgulandıklarını" ileri süren iki sanığın ifadelerinin açıkça geçersiz olduğuna hükmetmiş, davanın yeniden görülmesi veya mahkeme sürecinin yeniden başlatılmasının, "ihlalin onarılması açısından uygun bir yöntem" olacağı görüşü dile getirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com