Bahreyn'de gösteriler yasaklandı

Bahreyn'de gösteriler yasaklandı
Polisle eylemciler arasındaki çatışmalardan sonra hükümet, ifade özgürlüğünün istismar edildiğini söyleyerek her türlü gösteriyi yasakladı.

Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Reşid el Halife özgürlüklerin kötüye kullanılmasına daha fazla müsamaha edilemeyeceğini söyledi.
 
Bakan, gösteriler üzerindeki yasağın ancak "ulusal birliğin korunabileceği bir istikrar ve güvenlik ortamı sağlandığı zaman" kaldırılacağını da ekledi.
 
Gösteriler bundan önce de 2011 yılında Kral Hamad'ın olağanüstü hal ilan ettiği üç ay boyunca yasaklanmıştı.
 
Önceki ay hükümet karşıtı göstericiler Manama'da önemli bir alanı işgal ederek, demokratikleşme ve nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiilere Sünni Kraliyet ailesi tarafından uygulandığını söyledikleri ayrımcılığa son verilmesini talep etmişlerdi.
 
2011'de Şubat ve Mart aylarında yine benzer taleplerle yapılan gösterilerde 5'i polis en az 35 kişi ölmüştü. Muhalifler ve insan hakları örgütleri o tarihlerden sonra 45 kişinin daha öldürüldüğünü söylüyor ama hükümet bu rakamın doğru olmadığını savunuyor.
 
Son iki hafta içinde başkent Manama yakınlarındaki köylerde göstericilerle çıkan çatışmalarda yaralanan iki polis öldü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com