Bak Fransa Türkler böyle!

Bak Fransa Türkler böyle!
O Türkiye'de kaçak yaşayan 100 bine yakın Ermeni'den biriydi. Amansız moya moya hastalığı tedavi edilen Arthur vatandaşlığa alındı. Şimdi de oğluna baktığı için çalışamayan annesine 600 lira evde bakım maaşı bağlandı

 

Türkiye Arthur'u beyin damarlarını tıkayan amansız hastalığa karşı verdiği mücadeleyle tanıdı. Ermenistan'dan 7 yıl önce annesi Hasmik Salumyan ile çalışmak için İstanbul'a gelen kuyumcu çırağı Arthur Manukyan'ın hayata tutunması için ameliyat olması gerekiyordu.
 
Akşam Gazetesi'nin haberine ögre, Türkiye'de kaçak yaşayan Manukyan'ın tedavisinin sürebilmesi için ilk olarak Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan devreye girdi. Ateşyan Artur'un durumunu Başbakan Tayyip Erdoğan'a anlattı. Erdoğan'ın talimatıyla Arthur'a önce oturma izni verildi. Ardından bir dizi ameliyat geçiren Arthur ve annesi Türk vatandaşlığına kabul edildi.
 
BU KEZ GEÇİM SIKINTISI
Hastalığıyla ilgili geçirdiği başarılı ameliyatlardan sonra hayata daha iyi tutunan Arthur Manukyan'ı bu kez de geçim sıkıntısı vurdu. Anne Hasmik Salumyan, oğlunun başucundan ayrılamadığı için çalışamayınca aile zor durumda kaldı.  
 
Hasmik Salumyan geçtiğimiz aylarda bir Türk komşusunun 'Evde bakım maaşı için başvur' önerisi üzerine Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne oğlunun engelli olduğunu belirtip maaştan faydalanmak için dilekçe verdi.
 
Başvuru üzerine doktorlar heyeti Arthur'un Feriköy'deki evine geldi. Yapılan inceleme ve tetkiklerde Arthur'un hastalığı nedeniyle yüzde 92 engelli olduğuna karar verildi. Kurul raporu alan aile Sosyal Hizmetler'den gelecek haberi beklemeye başladı.
 
Dün çok ilginç bir tesadüf yaşandı. Fransa Meclisi'nde yasakçı yasanın kabul edildiği saatlerde Hasmik Salumyan'ın telefonu çaldı. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden arayan yetkili aileye maaş bağlandığı müjdesini verdi. Hasmik Salumyan 26 Aralık'tan itibaren 600 lira maaş almaya hak kazandı.
 
SEVİNCİNİ  PAYLAŞTI
Çalışmadığı için çok zor durumda kalan anne Hasmik Salumyan sevincini AKŞAM'la paylaştı. Salumyan aldığı haberin kendilerini ikinci kez hayata bağladığını belirtti.
 
'Gözyaşımı tutamadım. Önce oğlumu tedavi eden Türk doktorlara ardından da geçim sıkıntımızı gideren devletime teşekkür ediyorum' diyen Anne Salumyan Fransa'ya göndermede bulundu: Artık geçmişle uğraşmayı bıraksınlar. Buradaki Ermeniler ekmeklerinin peşinde ve çok mutlu' dedi.(SYK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com