Bakan Akdağ’ın “siyasi ahlakı”

Bakan Akdağ’ın “siyasi ahlakı”
Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın eşi için delinen tam gün yasasını köşesine taşımaya devam ediyor.

Bakan Akdağ’ın istifayı aklına dahi getirmediğini yazan Mehmet Yılmaz bu tavrın siyasi ahlak kurallarına uymadığının altını çizdi.
 
İşte o yazıdan bir bölüm:
 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaşadığı ve hayatın gerçekleriyle yüzleştiği son olaydan sonra istifa etmeyi aklına dahi getirmedi.
 
İstifa etmeyi aklına getirmediği gibi Basın Müşaviri aracılığıyla istifa çağrısı yapmamı antidemokratik tutum olarak nitelendirdi.
 
Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında sözü edilen 650 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin hekimlerle ilgili bölümü Anayasa’ya aykırı bulundu ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
 
Danıştay’ın 2009 tarihli bir kararında, Anayasa’ya aykırılığı mahkemece kararlaştırılmış bir kanunu uygulamaya devam etmenin Anayasa’yı ihlal anlamına geleceği belirtiliyor. Yani Anayasa Mahkemesi yeni kanunun çıkarılması için bir süre tayin etmiş olsa dahi iptal edilen kanunun uygulanmaması gerekiyor.
 
Anayasa’ya aykırı olduğu Anayasa Mahkemesi kararıyla tespit edilmiş bir kanunu, yürütme gücünü kötüye kullanarak zorla uygulatmak isteyenlerin, kendileri için kanunun ardından dolaşmakta sakınca görmemeleri siyasi ahlak kurallarına da uymuyor.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22203990.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com