Bakan Atalay MİT Kanunu'na sığındı

Bakan Atalay MİT Kanunu'na sığındı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'terör örgütleri'ne karşı gizli faaliyet, usul ve teknikler ile çalışan MİT'in bu faaliyetlerine dair her türlü bilgi ve belgenin istihsal ve ifşasının suç olduğunu belirterek, “Müsteşarlık, istihbari çalışmalarını ilgili

Başbakan Yardımcısı Atalay, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın MİT-PKK görüşmesi, PKK saldırıları ve aralarında bir kaymakam adayının da bulunduğu kaçırılan kişilerle ilgili sorularını yanıtladı. 12 Ağustos 2011 tarihinde kaçırılan kişilerin yerlerinin tespitine yönelik olarak ilgili güvenlik kuruluşları ile birlikte yürütülen müşterek çalışmaların devam ettiğini açıklayan Atalay MİT ile ilgili sorulara ise MİT Kanunu'nu gerekçe göstererek yanıt vermedi.
 
Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu uyarınca ülkenin anayasal düzenine yönelik tehdit unsurlarının başında gelen terör örgütlerine karşı, devletin tüm kurumlarıyla birlikte yürütülen mücadeleye gerekli desteğin sağlanması amacıyla yapılan her girişimin MİT Müsteşarlının asli görevlerinde arasında yer aldığını söyleyen Bakan Atalay şunları ifade etti:
 
“Müsteşarlık bu görevlerini yerine getirirken, istihbarat teşkilatı olmanın vazgeçilmez zorunluluğu olarak faaliyetlerini, 2937 sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gizli faaliyet usul, prensip ve teknikleri çerçevesinde yürütmekte, 2937 sayılı Kanun’un 27’inci maddesinde de bu görev ve faaliyetlere ilişkin her türlü bilgi ve belgenin istihsal ve ifşası suç olarak kabul edilmektedir. Müsteşarlık, istihbari çalışmalarını ilgili mevzuata uygun şekilde ve terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirmektedir.
 
Başbakan Yardımcısı Atalay, “Terörle mücadeleye ilişkin olarak devletimizin bütün kurumları çok yoğun ve kapsamlı bir çalışma yürütmektedir. Bütüncül bakış açısıyla soruna yaklaşılmaktadır. Ortak bir strateji üzerinde uyum içerisinde çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.(SNK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com