Bakan Avcı, Almanya Eğitim Bakanı Wanka ile görüştü

Bakan Avcı, Almanya Eğitim Bakanı Wanka ile görüştü
Milli Eğitim Bakanı Avcı:

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Almanya’da 60 bine yakın Türk çocuğunun Türkiye’den görevlendirilen 494 öğretmen tarafından Türkçe ve Türk kültürü eğitimi aldığını bildirdi.

Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a eşlik eden Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka ile Bakanlık'ta görüştü.

Bakan Avcı, buradaki konuşmasında mevkidaşı Wanka’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Almanya ile Türkiye ilişkilerinin çok uzun yıllara dayandığını ifade eden Avcı, şunları söyledi:

"Özellikle son 50 yıldır Türkiye’den giden işçilerimiz vasıtasıyla ilişkilerimiz, daha da renklenmiş oldu. Almanya, bizim her bakımdan en yoğun ilişkide olduğumuz ülkelerin başında geliyor. Sadece ekonomik olarak değil, kültürel açıdan ve eğitim açısından da yoğun ilişkilerimiz var. Tabii Eğitim Bakanlığı olarak bizi, özellikle ilgilendiren hususların başında Almanya’daki çocuklarımız geliyor. Bugün itibarıyla Almanya’da 60 bine yakın Türk çocuğumuz, Türkiye’den görevlendirdiğimiz 494 öğretmen tarafından Türkçe ve Türk kültürü eğitimi alıyorlar. Bu rakam, sadece 10 eyalette Türkçe ve Türk kültürü dersini seçen öğrencilerimizin sayısı, tabii Almanya’da çok daha fazla öğrencimiz var."

-Türk-Alman Üniversitesi yarın açılacak

Federal İş Ajansı ile yürütülen mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik ortak projeler olduğunu anlatan Bakan Avcı, bu çerçevede 27 Şubat'ta Ankara’da bir protokol imzalandığını ve Türk-Alman Karma Eğitim Uzmanları Komisyonu’nun (KEUK) 20. toplantısının yapıldığını anımsattı.

Bakan Avcı, ayrıca yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılımıyla Türk-Alman Üniversitesinin de resmi açılışının yapılacağını bildirdi. 

Haziran 2013-Haziran 2014 arasındaki sürenin "Türk-Alman Bilim Yılı" olarak ilan edilmesinin, ilişkilere ayrı bir boyut kazandırdığına işaret eden Avcı, "Dolayısıyla pek çok güzel işleri birlikte yapmamız için güzel zeminler var ve sizin bu ziyaretiniz de bu sürece katkıda bulunacak. Bu kapsamda ikili mesleki eğitim konferansını da Türkiye’de gerçekleştirebiliriz" diye konuştu.

Görüşmede Bakan Wanka, gösterilen misafirperverlik dolayısıyla teşekkür ederek iki ülke eğitim konularını yeniden değerlendirmek üzere Bakan Avcı’yı da Almanya’ya davet etti.

Görüşmenin ardından Avcı ve Wanka, karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com