Bakan Avcı Kenya heyeti onuruna yemek verdi

Bakan Avcı Kenya heyeti onuruna yemek verdi
Milli Eğitim Bakanı Avcı:

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kenya ile işbirliğini tüm bölgeye örnek olacak düzeye getirmekte kararlı olduklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Avcı, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'ya Türkiye ziyaretinde eşlik edecek heyet onuruna akşam yemeği verdi.

Yemeğe Kenya Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Amina Mohamed, Madencilik Bakanı Najib Balala ve çok sayıda Kenyalı bürokrat katıldı.

Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmada, Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Amina Mohamed başkanlığındaki Kenya heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Türkiye-Kenya Karma Ekonomik Komisyonu II. Dönem Toplantı Tutanağı ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın, yarın iki ülke cumhurbaşkanının huzurunda imzalanacağını belirten Avcı, "Şüphesiz ki yarın imzalayacağımız bu metinler, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilebilmesi için önemli bir basamak olmasının yanı sıra, sosyal, kültürel, insani, teknik alanlarda da yeni işbirliği alanlarının keşfine bir araç olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Avcı, Kenya'nın, Doğu Afrika'daki stratejik konumu, kalifiye insan kaynağı ve geleceğe matuf kalkınma potansiyeli nedeniyle Türkiye için de büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak "Kenya ile işbirliğimizi tüm bölgeye örnek olacak bir düzeye getirmekte kararlıyız" ifadesini kullandı.

Kenya ile 2003'te 15 milyon dolar olan ticaret hacminin 2013 sonunda 145 milyon dolara ulaştığına işaret eden Avcı, ticaret hacmi rakamlarının ülkeler arasındaki gerçek potansiyeli yansıtacak seviyenin altında olduğunu bildirdi.

Avcı, konuşmasında şunları kaydetti:

"Ticari, ekonomik ve yatırım ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için ülkelerimiz arasında bir serbest ticaret alanı yaratacak bu anlaşma konusunda Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Sekretaryası nezdinde de desteğinizi talep ediyoruz. Ayrıca, ekonomik ilişkilerimizi sağlam hukuki temellere oturtacak Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nın imzalanmasına yönelik çalışmaların da mümkün olan en kısa süre içerisinde tamamlanmasını temenni ediyorum. Diğer taraftan, Türk-Kenya İş Konseyi'nin Kurucu Anlaşması ile Standartlar Alanında İşbirliği Anlaşmasını da en kısa sürede imzalayarak ticaretimizin önündeki engelleri kaldırmak ikili ilişkilerimizin ilerlemesi adına büyük önem arz etmektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com