Bakan Babacan: "Dünya, Türkiye'ye gıpta ile bakıyor"

Bakan Babacan: "Dünya, Türkiye'ye gıpta ile bakıyor"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin ayağını yere sağlam bastığını belirterek, "Türkiye, gıpta ile bakılan ülke oldu. Bunun sırrı ülkedeki güvendir" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin ayağını yere sağlam bastığını belirterek, 'Türkiye, gıpta ile bakılan ülke oldu. Bunun sırrı ülkedeki güvendir' dedi.
Eskişehir Girişimci Sanayici İşadamları Derneği (EGSİAD) 9. Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Bakan Babacan, Türkiye'nin dünyanın zor dönemden geçtiği bu günlerde başarılı ülke olarak anıldığını belirtti. Babacan, 'Batıdan bakanlar bizi ekonomide başarı olarak görüyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan bakanlar ise demokrasi başarısı olarak görüyor' diye konuştu.
Türkiye'nin ekonomik alanda ayağına yere basarak başarılı bir şekilde ileriye yürüdüğünü vurgulayan Babacan, 'Dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz, birçok ülkeyi etkiledi. Bu süreçte pek çok ülkede kamu borcu ikinci dünyası savaşındaki o vahim tabloyu buldu. Bir kısmında bunu bile geçti. Dünya açısından tablo oldukça vahim. Bu krizin etkilerinin etkileri yıllarca sürecek. Bazı ülkelerde on yıllarca sürecek' dedi.

'EKONOMİNİN GELİŞMESİNDE YARGI REFORMU GEREKLİ'
Türkiye'nin ekonomik açıdan gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birinin hukuk olduğunu savunan Babacan, 'Bu zamana kadar bunlar hep düzelir diye bekledik. Ekonominin gelişmesi için yargı reformunun yapılması lazım. Bakıyorsunuz, aynı davayı mahkemeler farklı karar veriyor. Alt mahkeme başka, üst mahkeme başka. Ekonominin gelişmesi için yargıda reform mutlaka şart' dedi.
Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yeni gelişmelerin olduğunu dikkat çeken Babacan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
'Bunlar er veya geç olacaktı. Zamanlamasını geciktirmek zordu. Enerji fiyatlarını etkileyen gelişmeler oldu. Bu önümüzdeki birkaç yıl çok zor olacak. Siyasi ve sosyal gelişmelerin riskli çizgide seyrettiği dönem olacak. Bölgemizde değişim, dönüşüm kaçınılmaz oluyor. Topluma kapalı tutayım, onlar dışarı görmesin anlayışı artık yok. 30 santimlik kabloyla insanlar artık dünyayı gözlüyor ve dinliyor. Dolayısıyla bu kadar açık dünyayı takip eden toplumlara baskıcı kapalı rejimlerin, özgürlükleri sınırlayan resimlerini etkilisi olması mümkün değil. Batıdan bakanlar bizi ekonomide başarı olarak görüyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan bakanlar demokrasi başarısı olarak görüyor.'
'TÜRKİYE GIPTA EDİLEN BİR ÜLKE'
Türkiye'nin dünyada dikkatleri üzerine çektiğini belirten Babacan, 'Dünyadaki bu sarsıntılara rağmen Türkiye'nin ekonomisinin iyi gidiyor olması, Batı'dan bakanlar için takdir edilen bir konu. Türkiye gıpta ile bakılan bir ülke konumuna geldi. Bu gelişmelerin arkasındaki sır, ülkedeki güvendir. Güveni oluşturduğunuz da her şey oluyor. Güven ortamı sarsılırsa, nereden ne kaynak bulursanız bulun büyüme, gelişme olmaz.
Dünyanın karışık olduğu ortamda biz güveni ön plana koyduk. Halkımız, iş dünyası güvenirse bizim önümüz açık. 2010 yılını olumlu şekilde kapattık. Halkın güveni son yılların en yüksek seviyesindeydi. Tüketici içinde aynıydı. Türk iş dünyası geleceği çok güvenle bakıyor. Bu olmazsa zaten yatırımda, gelişmede olmaz' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com