Bakan Bakanı Satar mı? Vecdi Gönül Bunu Yaptı!

Bakan Bakanı Satar mı? Vecdi Gönül Bunu Yaptı!
Wikileaks belgelerinde Milli Savunma Bakanı Gönül'e dayandırılarak, Dışişleri Bakanı Davutoğlu için “Ziyadesiyle tehlikeli” ifadeleri kullanılıyor...


Wikileaks'in yayımladığı belgelerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önemli bir yer tutuyor. Belgelere göre ABD'li diplomatlar Davutoğlu için “Ziyadesiyle tehlikeli” ifadelerini kullanıyor. Ancak ABD'li diplomatlar bu ifadeleri Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e dayandırıyor. 2007'de ABD Büyükelçiliği'nden geçilen bu bilginin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından ABD'li diplomatlara söylendiği belirtiliyor. Bakan Gönül, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada kendisine atfedilen ifadelerin gerçek dışı olduğunu öne sürerek, “Bundan dolayı fevkalede üzüntü duydum” dedi.

Neo-Osmanlıcılık kaygı verici

Belgelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanları ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ankara'nın ötesini gören bir perspektifleri olmadığı belirtilerek, Davutoğlu'nun Neo Osmanlı vizyonundan Amerika'nın kaygı duyduğu ifade ediliyor. Ayrıca ABD'li diplomatlar son dönemde yaşanan elişmelerle ilgili olarak da “Türkiye'nin ekseni doğuya kayıyor. AB'ye üye olması zor” diyor.

İran'la yakın ilişkiler

17 Kasım 2009 tarihli belgede, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında yapılan görüşmenin gizli belgesi de yer aldı. Belgede, Davutoğlu'nun ''İranlıların Türkiye'ye güveninin tam olduğunu ve Türkiye'nin İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı İran hükümetindeki diğer kişilerden daha esnek gördüğünü söylediği'' belirtildi.

Türkiye riskin farkında

Ancak Wikileaks'in açıkladığı son gizli belgelerde ''ABD'nin, Türkiye'yi İran konusuna karışmaktan vazgeçirme çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığının ortaya çıktığı'' görüşüne yer veriliyor. Belgede ayrıca şu ifadeler yer aldı: ''Davutoğlu, İran'a yönelik yaptırımların ya da askerî güç kullanımının olumsuz sonuçları olacağını söyledi. Gordon ise İran'ın nükleer silah edinme ihtimalinin sonuçları konusunda ısrarcı oldu. Davutoğlu, pek tabii riskin farkında olduklarını söyledi. Bu nedenle Türkiye, İranlılarla çok fazla çalışıyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com