BAKAN ÇAĞLAYAN: "CARİ AÇIK GERİ VİTESTE, DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR"

BAKAN ÇAĞLAYAN: "CARİ AÇIK GERİ VİTESTE, DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR"
BAKAN ÇAĞLAYAN: "CARİ AÇIK GERİ VİTESTE, DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Nisan ayında cari işlemler dengesi yüzde 35.3 azalarak 4.96 milyar dolar olduğunu belirterek, "Cari açık geri vitese takıldı, düşmeye devam ediyor" dedi. ANKARA(ANKA)-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Nisan ayında cari işlemler dengesi yüzde 35.3 azalarak 4.96 milyar dolar olduğunu belirterek, "Cari açık geri vitese takıldı, düşmeye devam ediyor" dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TCMB'nin açıkladığı Nisan ayı cari açık rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Buna göre, Nisan ayında cari işlemler açığının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.3 oranında gerilemesinin ve 2.7 milyar dolar azalmasının ekonomi politikalarının doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirterek, "Cari açık geri vitese takıldı, düşmeye devam ediyor" dedi.
2012 yılı başından beri cari açıkta yaşanan iyileşmenin yılın ilk dört ayında net bir şekilde kendini gösterdiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, "Cari açık yılın ilk dört ayında tam 8 milyar dolar azalmış ve 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 27.5 oranında gerileyerek 21,2 milyar dolar olmuştur. Bu gelişmede dış ticaret açığının 6,5 milyar dolar azalarak 22 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 708 milyon dolar artması önemli etkendir. 6.5 milyar dolar olan dış ticaret açığının 5.3 milyar doları yılın ilk dört ayında gerçekleşen ihracat artışından, 1.2 milyar doları ithalat azalışından kaynaklanmaktır. İhracatımızda Avrupa pazarı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da sorunlar olmasına rağmen yeni pazarlara açılım sayesinde ihracatımızın cari işlemler hesabına katkısı net şekilde görülmektedir. Cari açığın gerilemesinde en büyük etkenin ihracat artışı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Keza ithalat azalışından kaynaklanan 1.2 milyar dolarlık cari açık gerilemesi de bakanlık olarak yürüttüğümüz ithalat politikalarının doğruluğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

- "CARİ İŞLEMLER AÇIĞININ İSTİKRARLI BİR BİÇİMDE AZALMA EĞİLİMİNİ SÜRDÜRDÜ"-

Dış ticaret açığının Nisan'da 5,3 milyar dolar düzeyine gerilediğini, bir önceki yılın aynı ayına göre de 2,5 milyar dolar civarında azaldığını kaydeden Çağlayan, dış ticaret açığının da 2012 yılının ilk 4 ayında 2011'in ayın dönemine göre yüzde 22.9 oranında azalarak 10.7 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğine dikkat çekti.
Çağlayan, Cari işlemler açığının son 12 aylık dönemde 69,2 milyar dolar düzeyine gerilediğini Ekim 2011 döneminden itibaren istikrarlı bir biçimde azalma eğilimini sürdürdüğünü belirtti. Çağlayan açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Nisan ayı cari açık beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmiştir. Ekonomi Bakanlığı olarak çok yakında sağlık turizmi, eğitim, bilişim, dizİ-film sektörlerinde döviz kazandırıcı hizmetleri destekleyecek yeni destekleri açıklayacağız. Türkiye'nin rekabetçi olduğu bu sektörlerde gerçekleştirilecek ihracat artışları cari acımığımızın düşmesinde pozitif yansıması olacaktır.
Bu trendin devam etmesi durumunda 2012 yılında cari işlemler açığının önemli miktarda daralması muhtemeldir.
Tüm bu olumlu gelişmelere karşın, uluslar arası piyasalarda emtia ve enerji fiyatlarında ortaya çıkabilecek değişimler cari açığımızı etkileyebilecektir.
2012 yılının küresel ekonomiler açısından önemli belirsizlikler içermesine rağmen ihracat performansının ülkemiz açısından kaydettiği olumlu gelişmeler kritik önemdedir. Hem mal hem de hizmet ihracatına vereceğimiz destekler, ithalat politikalarında aldığımız önlemlerle cari açığın düşürülmesine yönelik kısa vadeli politikaların yanı sıra orta-uzun vadeli politikaları uyguluyoruz ve kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." (ANKA)
(EBR/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com