Bakan Çavuşoğlu, Vardan'ı kabul etti

Bakan Çavuşoğlu, Vardan'ı kabul etti
Malesef, son 11 yılda benim gözlemlediğim en önemli eksikliklerimizden bir tanesi; Türkiye'de özellikle uygulamada zihniyet değişimini çok fazla yakalayamadık. Bunu yasalarla, reformlarla net bir şekilde ortaya koyarsak, uygulamaların da daha başarılı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili, "Maalesef, son 11 yılda benim gözlemlediğim en önemli eksikliklerimizden bir tanesi; Türkiye'de özellikle uygulamada zihniyet değişimini çok fazla yakalayamadık. Bunu yasalarla, reformlarla net bir şekilde ortaya koyarsak, uygulamaların da daha başarılı bir şekilde olacağına inanıyoruz" dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Ortaköy Ofisi'nde İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve üyelerini kabul eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, İKV'nin Türkiye'nin AB yolundaki en büyük ortaklarından olduğunu belirterek, vakıfla ortak programlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erasmus Plus programından bahseden Çavuşoğlu, bu programın toplumun her kesimine tanıtımında İKV'nin büyük katkısı olacağını dile getirerek, özellikle 2013 sonunda AB yolunda başlayan olumlu süreci en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini anlattı.

Çavuşoğlu, Ocak ayında AB nezdinde yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdiklerini, bunun içinin doldurulması gerektiğini, başta yargı ve adalet sistemi olmak üzere yapmaları gereken birçok reform bulunduğunu, bu bağlamda Türkiye'nin bu düşünceleri gerçekleştirmesinin şart olduğunu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, "Zihniyet değişimini yakalamayı beklemek, işin doğrusu fazla iyimserlik olur. Maalesef, son 11 yılda benim gözlemlediğim en önemli eksikliklerimizden bir tanesi; Türkiye'de özellikle uygulamada zihniyet değişimini çok fazla yakalayamadık. Bunu yasalarla, reformlarla net bir şekilde ortaya koyarsak uygulamaların da daha başarılı bir şekilde olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Bu reformları yaparken AB'li dostlarından beklentileri olduğunu ve bu beklentileri sürekli dile getirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, özellikle müzakere sürecine hız verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, AB sürecinin mevcut hızıyla devam ettirilmesi halinde sadece fasılların açılmasının 10 yıl alacağını bildirerek, "Her başkanlık döneminde bir fasıl açılması, sürecin çok uzaması anlamına gelir. Bunun da bir sürü olumsuz yansımaları olur. Birden fazla dosyanın, fasılların açılması gerekir" ifadelerini kullandı.

Hem AB'yi yakından ilgilendiren hem de Türkiye'nin lehine olacak fasılların bir an önce açılması çağrısında bulunan Çavuşoğlu, konuk heyetten Türkiye'nin AB yolundaki yürüyüşüne olan desteğini hiçbir zaman eksik etmemelerini istedi.

Çavuşoğlu, vizesiz Avrupa seyahati imkanını da en geç 3 yıl içinde vatandaşa kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Vardan da da kabulü nedeniyle teşekkür ettiği Bakan Çavuşoğlu'na plaket verdi.

Muhabir: Uğur Aslanhan
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com