Bakan Çelik, Avustralya ve Yeni Zelandalı bakanlarla görüştü

Bakan Çelik, Avustralya ve Yeni Zelandalı bakanlarla görüştü
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Ronaldson ve Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Woodhouse ile Çanakkale savaşlarının 100'üncü yıl dönümü hazırlıkları için bir araya geldi

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Geçmişte savaşmış olmak ya da acı hatıralara sahip olmak bugün düşmanlık üretmek anlamına gelmiyor. Halklarımız göstermiştir ki geçmişteki acı hatıraları bugün için anlamlı birlikteliklere, dostluklara ve yeni iş birliklerine dönüştürebiliriz" dedi. 

Çelik, Avustralya Gazi İşleri Bakanı Michael Ronaldson ve Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Michael Woodhouse'u makamında ağırladı.

Geçmişte Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda halkları arasında dünyada eşi benzeri bulunmayan şiddetli bir savaş yaşandığına işaret eden Çelik, ancak buna rağmen halkların bugün karşılıklı saygı ve dostluk inşa etmeyi bildiğini söyledi.

Çelik, Çanakkale'de savaşan askerlerin arasındaki temasların daha sonra halklar arasında dostluk ilişkilerine dönüştüğünü belirterek, Atatürk'ün Avustralya ve Yeni Zelandalı annelere yönelik, 'Uzak memleketlerin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız, huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımızı olmuşlardır" sözünü hatırlattı. 

Her yıl 24 ve 25 Nisan'da Çanakkale savaşlarının anma törenlerinin Avustralya ve Yeni Zelanda'dan geniş katılımla gerçekleştiğini anımsatan Çelik, Çanakkale savaşının 100'üncü yıl dönümü olan 2015 için özel bir hazırlık yaptıklarını belirtti.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlığımıza özel bir görev verildi ve biz, bu göreve ilgili birimlerimizle hazırlanıyoruz. Yıl dönümlerinin ülkelerimiz arasındaki sarsılmaz dostluğu kuvvetlendireceğine de inanıyoruz. Bunun bütün dünyaya verdiği mesaj da vardır, geçmişte savaşmış olmak ya da acı hatıralara sahip olmak bugün düşmanlık üretmek anlamına gelmiyor. Halklarımız göstermiştir ki geçmişteki acı hatıraları bugün için anlamlı birlikteliklere, dostluklara ve yeni işbirliklerine dönüştürebiliriz. Çanakkale bunun sembolü olmuştur. Bölgemizde pek çok savaş ve çatışma var, bütün bunların da tarihsel kökenleri var. Tarihe mahkum olup da geçmişteki çatışmaları kimse sürdürmek zorunda değil ya da geçmişteki acıları bugün halklar arasına duvar ören bir fonksiyona sokmak zorunda değiliz. Avustralya ve Yeni Zelanda ile yaptığımız bu çalışmalar geçmişteki acıların aslında bugün için ne büyük dostlukların zemini olacağını gösteriyor. "

-"İlişkimiz dünyaya örnek"

Avustralya Gazi İşleri Bakanı Michael Ronaldson da kayıplarını her yıl anabilmelerine fırsat verdiği için Türkiye'ye, cömertlikleri açısından da Türklere teşekkür ederek, "Aslında bu ilişki takdire şayan bir örnek, çünkü geçmişte düşmandık şimdi çok yakın dost iki ülke haline geldik. Bunun dünyanın geri kalanı için de çok anlamlı bir örnek olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 

Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Michael Woodhouse ise 99 yıl önce yaşanan savaşın o dönemde yeni kurulmuş ülkeler için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, bu nedenle 100'üncü yıl etkinlerine önem verdiklerini söyledi.

Türkiye'nin cömert ev sahipliği için teşekkürlerini sunan Woodhouse, "Bu etkinlik sadece geçmiş üzerine kafa yormak için değil, geleceğimizi tahayyül etmek açısından da bir fırsat olacaktır. Turizmi ülkelerimiz arasında nasıl daha fazla artırabiliriz, halklar arasındaki ilişkiyi nasıl daha ileri götürebiliriz, ticaret ve kültür alanında daha neler yapabileceğimizi tartışmak için de bir fırsat olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com