Bakan Çelik DPÜ’lü öğrencilerle buluştu

Bakan Çelik DPÜ’lü öğrencilerle buluştu
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Birilerinin zannettiği gibi başkanlık sistemi, özellikle tartışanlar sayın Başbakanın kendi şahsına endeksleyerek tartışıyorlar. Biz insanları değil, akıllı insanlar prensipleri tartışır” dedi.
Çelik, Dumlupınar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda, Avrupa Birliği ve Diplomasi Kulübü Tarafından Düzenlenen "Türkiye'nin Bugünü Ve Geleceği" Konulu Konferansa konuştu.
Çelik, şöyle konuştu: "Bugün tartışılan rejim değil, sistemdir. Başkanlık sistemini artları, eksikleri var. Demokratik parlamenter siteminde artıları eksileri var. Birilerinin zannettiği gibi başkanlık sistemi, özellikle tartışanlar sayın Başbakanın kendi şahsına endeksleyerek  tartışıyorlar. Sayın Başbakanda bir fanidir. Başbakanda her fani gibi bugün var yarın yok. Başbakanın şahsına esas alarak Tayyip Erdoğan Başbakan olur, Cumhurbaşkanı olur, devlet başkanı olursa bizim halimiz nice olur diyenler var. Bu ayıp.  Prensipler esastır.  Başbakanın üzerinden bir kanun, bir anayasa olmaz. Bunu yapanlar esasen Başbakanın o karizmatik liderliği gerçekten güçlü liderliği altında ezilen kimselerdir. Biz insanları değil, akıllı insanlar prensipleri tartışır. Devlet Başkanlığı padişahlıktır. Obama padişah mı, kral mı, şah mı, melik mi? Nedir, obama kongrenin iznini almadan dışarıya büyükelçi bile tayin edemiyor. Muhalefet en çok şundan şikayet ediyor. Yasama, yürütme organını yani hükümet yasamayı fiili olarak ele geçirmiş. Eğer Başkanlık sistemi olursa Bakanlar milletvekillerinden, meclisin içinden olmayacak, dışarıdan olacak. Meclis bakanlar üzende daha rahat denetim yapacak. Bundan şikayet etmiyor muydunuz? Biz kimseye başkanlık sistemini dayatmıyoruz. Yeni bir anayasa yapılıyor. Yeni anayasa yapılırken bunu konuşmayacağız da hal yasasını, orman yasasını yaparken mi konuşacağız? TBMM’de uzlaşma komisyonu var. Eğer diğer üç parti buna yanaşmazsa zaten fiilen bunun devreye girme şansı yok."
Çelik'in DPÜ'deki konferansını Kütahya Valisi Kanan Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ve kalabalık bir öğrenci topluluğu takip etti.
 
 -“DANIŞTAY'IN YERİNDELİK KARARLARINDAN DOLAYI BU MİLLETİN ZARARI 600 MİLYAR DOLAR OLMUŞTUR''- 
 AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ''Danıştay'ın yerindelik kararlarından dolayı bu milletin zararı 600 milyar dolar olmuştur'' dedi. 
Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) konferans vermek üzere geldiği Kütahya'da AKP İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Çelik, burada düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de vesayetin yavaş yavaş ortadan kalktığını, milli hakimiyetin gerçek anlamda daha fazla tecelli ettiğini bildirdi. 
 Türkiye'nin her geçen gün darbeciler, darbecilik ve cuntalardan yakasını kurtarmaya çalıştığını belirten Çelik, ''Geçmişte yapılan bütün pisliklerin bugün hesabı soruluyor. Millete taahhüdümüz de buydu'' diye konuştu. 
Çelik, geçmiş dönemlerde Danıştay'ın yerindelik kararları nedeniyle milletin ciddi anlamda zarar gördüğünü iddia etti. 
Son anayasa değişikliğiyle Danıştay'ın yerindelik kararı vermesine engel olunduğunu hatırlatan Çelik, şunları söyledi: 
''Geçtiğimiz yıllarda asker her şeye karışır, medya üç günün ikisinde aleyhimize manşet atardı. Eski Danıştay başkanlarından birine 'Adamlarınız Kızılay'da yürüdüğümü haber alsa siz yürütmeyi değil yürümeyi durdurursunuz' dedim. Böyle bir Danıştay vardı. Danıştay'ın yerindelik kararlarından dolayı bu milletin zararı 600 milyar dolar olmuştur. Anayasa değişikliğiyle millet kendi kaderine el koydu ve 'Yerindelik kararı veremezsiniz' dedi. Özelleştirme yapıyorsunuz 'Bu kamu yararına mı-' diyorlar. Kamu yararına olup olmadığını milletin iradesiyle oluşturulmuş hükümet ve uzmanlar bilmiyor da siz mi biliyorsunuz-'' 
     
- ''ESKİDEN YURT DIŞINDA PASAPORTUMUZU GÖRÜNCE BURUN KIVIRIRLARDI''-     
 
Çelik, ülkenin genel durumu iyi olursa yurt dışında vatandaşlarının yürüyüşünün bile değiştiğini belirtti. 
Bir ülkenin yurt dışındaki itibarının pasaportunun gördüğü itibar kadar olduğunu söyleyen Çelik, şunları kaydetti: 
''Eskiden yurt dışında pasaportumuzu görünce burun kıvırırlardı. Çünkü Türkiye'den gelen ya iş bulmaya ya da iltica etmeye gelmiştir. 1980'li yıllarda mesela İngiltere'de Heathrow Havalimanı'na indiğimizde gördüğümüz muamele buydu. Ancak bugün Türk delegasyonundan bir üye yurt dışına gittiği zaman herkes için ilgi odağı oluyor. Bu tesadüfen olan bir şey değil. Bunun kıymetini biliyoruz, bilmeye devam edeceğiz.'' 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com