Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fuarın açılışını gerçekleştirdikten sonra stantları gezdi, kendisine ikram edilen Tire sütünün...

"GENÇLER KÖY MİRASINA SAHİP ÇIKIN"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fuarın açılışını gerçekleştirdikten sonra stantları gezdi, kendisine ikram edilen Tire sütünün ve limonatanın tadına baktı, yavru kuzuları kucağına alarak sevdi. Bakan Çelik, Bakanlığına ait stantta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, gençleri köy mirasına sahip çıkmaya davet ederek, şunları söyledi:

"Genç çiftçilerimize 30 bin liralık hibe desteği ve kırsal kalkınma desteği vereceğiz. Burada üst yaş sınırı 35 olacak. Şehirde yaşam zorluğu çeken gençleri köye davet ediyorum. Projelerini getirsinler her türlü desteği vermeye hazırız. Tarım ve hayvancılığı ayağa kaldırma imkanı bulmuş olacağız. 35 yaş sınırlaması olacak. Gençlerimize köye köyün mirasına sahip çıkmaya ve bakanlığa ilçe müdürlüklerimizle diyalogda olmaya davet ediyorum" dedi.

"KIRMIZ ET FİYATINI UYGULAMAYAN KİM? MERAK EDİYORUM"

Bakan Çelik'e, kırmızı ette fiyatın düşürüldüğünün açıklanmasının ardından, kasaplarda ve marketlerin et reyonlarında aynı fiyattan satıldığını belirten vatandaşların, bu duruma tepki göstermesi soruldu. Çelik, "Et, süt ve ekmek gibi ürünler halkımızın zaruri tüketim maddesi. Biz serbest piyasadan yanayız. Bu kurallar geçerlidir ama serbest piyasa koşulları da olumsuz kural anlamını taşımamalı. Bu anlamda biz etle ilgili kuşbaşı, karkas etle ilgili bakanlığın aldığı karar değil kırmızı etle ilgili bütün birliklerin, Türkiye Kasaplar Federasyonu ile birlikte aldığımız karar bu. Kararın içeriği çok net. Diyoruz ki Türkiye hayvan fuarlarının sayısını artırsın. 1 milyon ton kırmızı et üretimi var. 2 milyon tona çıkaralım. Et tüketimimiz de üretimimiz de artsın, kendi üretimimiz de artsın. 50 bin ton elimizde, her an ithal edebiliriz ama bu üreticinin lehine olan bir durum değil. Biz et ithal etmeyelim taban fiyatları belirleyelim ve kendi hayvan varlığımızı artırarak birlikte yürüyelim anlayışı çerçevesinde bu kararı aldık. Altı aylık süre koydum. Karkas yağsız 23 lira, kıyma 32 tavan, kuşbaşı 34 tavan olmak üzere fiyat belirlendi. Normalde 22- 23'e kasap eti aldığı zaman "yüzde 40 fire yapıyor" dediler. Yaptığı fiyat 34 lira. Bu hesapları yaparken taşın altında herkesin eli olacak anlayışıyla yaptık. "Uygulamıyorum, uymam" diyen kim merak ediyorum. 78 milyona karşı sorumsuz davranan kasaba, fırın, süt sanayicisine sesleniyorum. Aldığımız kararları uygulamak son derece önemli. Süte destek sağlamayı karar altına aldık. Süt fiyatlarının 1 lira 15 kuruştan aşağı alınmaması ile ilgili karara varıldı. Siz bunu uygulamıyorsanız bakanlığa ne gerek var? Ekmek maliyeti 65 kuruş. Siz işletme hatalarımızı 78 milyona fatura edemezsiniz. Halkın 250 gram ekmeği ile oynatmayız. Her ilde müdürlüklerimiz canhıraş şekilde bu işin peşinde olacak. Aldığımız kararlar konusunda laf olsun diye bu kararlar alınmıyor saatlerce diyalogla bu karar alınıyor" diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, tarım alanlarının imara açılmasıyla ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de tarım alanı 24 milyon hektar. 19 milyon hektarı kullanılabiliyor. Türkiye'de ve dünyada tarım alanları azalıyor. Türkiye'de yasal düzenlemeler var. Tarım alanlarının bölünmemesi, ovaların korunmasıyla ilgili düzenlemeler yaptık. Biz bunların uygulanmasıyla ilgili bakanlık olarak asli görevimizi yapacağız. İnsanlığın çıkış noktası tarım. Tarım alanları heba edilirse birçok üründe dışa bağımlı hale gelirsiniz. Ben "ille de toprak" diyorum. Topraktan geldik toprağa döneceğiz. Toprağın kıymetini bilelim. Biz ise toprağı betonlaştırıyoruz, çoraklaştırıyoruz."

FOTOĞRAFLI

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok (2)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com