Bakan Eker Kütahya'da

Bakan Eker Kütahya'da
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ''Destek ve teşvik vermek suretiyle fazla sütün sanayici tarafından süt tozuna çevrilmesini teşvik ediyoruz. Başlangıç için 30 milyon lira kaynak ayırdık'' dedi.

     Kütahya Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret Borsası (KÜTBO), Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü, Ziraat Odası işbirliğiyle düzenlenen, Frig Fuarcılık tarafından organize edilen ''1. Kütahya Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'' (KÜTAF'09) Belediye Fuar Alanında açıldı.
     Bakan Eker, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, tarımın modernleştirilmesi, daha profesyonel ve bilimsel olarak yapılması için yurt içi ve dışındaki bütün gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini, bu nedenle fuarların önemli olduğunu söyledi.
     Kuraklık, küresel ekonomik kriz ve artan işsizliğe rağmen Türkiye'de tarım sektöründe geçen yıl yüzde 4,2 büyüme kaydedildiğini ifade eden Eker, şöyle devam etti:
     ''Diğer sektörler işçi çıkarırken aynı dönemde tarım sektörü 200 binin üzerinde kişiye istihdam sağladı. Geleneksel olarak tarımdan diğer sektörlere insanlar transfer olur, ancak geçen yıl diğer sektörlerden tarıma daha fazla insan geçti. Bu bize, Türkiye'de tarımın bir tampon sektör görevi gördüğünü gösteriyor. Sanayi ve hizmet sektörleri sıkıntı yaşarken, oralarda ekonomik krizin dalgası, etkisini hissettirirken, tarım sektörüne daha fazla insan geliyor.''
    
     -''DESTEKLEMELERİN YARISINDAN FAZLASI 4 AYDA ÖDENİYOR''-
    
     Eker, Bakanlığın bu yılki tarımsal destekleme bütçesinin 5 milyar 27 milyon lira olduğunu dile getirerek, yılın üç ayında bunun 2,5 milyar lirasını ödediklerini, bu ay içinde de 500 milyon lirasını çiftçiye vereceklerini kaydetti.
     5 milyar 27 milyon lira desteklemenin 3 milyar lirasını yılın ilk 4 ayında ödemiş olacaklarını bildiren Eker, yılın ilk 4 ayında desteklemelerin yarısından fazlasının verilmesine daha önceki yıllarda rastlanmadığını belirtti.
     Eker, süt üreticilerinin türlü sıkıntıları bulunduğuna işaret ederek, özellikle bu yıl süt fiyatlarının anormal derecede düştüğünü hatırlattı.
     Çiftçileri ve hayvancılıkla uğraşanları rahatlatmak için iki önemli tedbir aldıklarını ifade eden Eker, şöyle konuştu:
     ''Bunlardan ilki, destek ve teşvik vermek suretiyle fazla sütün sanayici tarafından süt tozuna çevrilmesini teşvik ediyoruz. Başlangıç için 30 milyon lira kaynak ayırdık. Bunun kararı dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Sütün fiyatı daha düşmesin, üreticilerimiz bundan yararlansın diye bunu yaptık.
     İkincisi, süt üretiminin artmasını teşvik etmek amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının tüm Türkiye genelinde yaptığı gıda yardımlarının içine mutlaka süt konulması şartını getirdik. Bununla ilgili valiliklere yazı gönderdik. Bu da süt tüketimini artıracak, sanayici ve üreticiyi destekleyecek, özellikle ihtiyaç sahibi çocuk ve yaşlılarımızın sağlıklı beslenmesine katkıda bulunacak önemli bir tedbirdir.''
    
     -TÜRKİYE'DE TARIM SEKTÖRÜNÜN ÜÇ ÖNEMLİ SORUNU-
    
     Bakan Eker, dünyanın her yerinde tarımın riskli tabiat şartlarına bağlı olması nedeniyle sorunlu bir alan olduğuna dikkati çekerek, çıkardıkları kanunlar, yaptıkları düzenlemelerle birçok sorunu çözmelerine rağmen halen tarım sektörünün temel önemli sorunları bulunduğunu söyledi.
     Bunlardan birinin, ''Tarım arazilerinin miras yoluyla babadan oğula geçerken aşırı derecede parçalanması ve küçülmesi'' olduğunu anlatan Eker, ''Parçalanmış arazi yapısıyla memnun edici, yüksek gelir sağlayıcı ekonomik faaliyetler yapmak mümkün değildir. Medeni Kanun ve ilgili yasalarda gerekli düzenlemeleri sağlamalıyız. Buna ilişkin tekliflerimizi sunduk. Bu konu şu anda Bakanlar Kurulu'nun gündemindedir'' dedi.
     Eker, bozuk çevre yapısının, toplulaştırma faaliyetleri ve projeleriyle birleştirilmesi, bütünleştirilmesi için de çalışmalar yaptıklarını kaydederek, şunları söyledi:
     ''Toplulaştırma, bölünmüş arazilerin bir araya getirilip, alt yapısı, tesviyesi, drenajı, tarla içi geliştirme hizmetleri ve sulamanın yapıldığı modern bir alan haline dönüştürülmesidir. Geçen yıl sonu itibariyle 1 milyon hektardan fazla alanı toplulaştırdık, ancak geride hala 13 milyon hektar toplulaştırılacak alan var. Bunun hizmet alımı şeklinde projelendirmesini yaptık, şu anda kaynak temin etmeye çalışıyoruz. Kaynak verilirse her yıl 1 milyon hektar alanın toplulaştırılmasını yapmaya hazırız. Bir başka konu da sulama alanlarının genişletilmesi, yani sulanabilir arazilerimizin tamamının sulamaya açılmasıdır. Bu da bizim üzerinde çalıştığımız ve mutlaka çözülmesi gereken bir konudur. Kütahya'da 400 bin hektardan fazla sulanabilir arazi var ama bunun sadece 29 bin hektarı sulanabiliyor. Modern basınçlı veya damlama sulama sistemleri yapmazsak verim az olur. Verim az olursa elde ettiğimiz ürün çiftçilerimizin sorunlarını çözmeye, gelirini artırmaya yetmez.
     Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçilmesi, arazilerin toplulaştırılması ve sulamaların yaygınlaştırılması, üzerinde çalıştığımız ve önümüzdeki aylarda hayata geçireceğimiz temel üç hedefimizdir. Bunları yapmadan Türk tarımında gerçek bir reform ve ilerlemeden bahsetmemiz mümkün olmaz.''
     Konuşmaların ardından Bakan Eker ve fuara katkıda bulunanlara birer teşekkür belgesi verildi.
     Bakan Eker ve öteki katılımcılar daha sonra fuardaki stantları gezerek görevlilerden bilgi aldı. Bir standı ziyareti sırasında kulak küpeleme aletiyle bir kuzunun kulağına üzerinde numara bulunan şeridi takan Eker'e, çeşitli hediyeler verildi.
     19 Nisana kadar sürecek fuarın açılışına Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İsmail Hakkı Biçer, Hüseyin Tuğcu, Hasan Fehmi Kinay, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com