Bakan Elvan, D-8 Genel Sekreteri Musavi'yi kabul etti

Bakan Elvan, D-8 Genel Sekreteri Musavi'yi kabul etti
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:- "D-8 ülkeleri, ulaştırma sektöründe, özellikle denizcilik ve havacılık alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor"- "Oldukça yüksek kapasiteye sahip D-8 ülkelerinin atması gereken çok adım olduğunu düşünü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, D-8 ülkelerinin ulaştırma sektöründe, özellikle denizcilik ve havacılık alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, "Oldukça yüksek kapasiteye sahip D-8 ülkelerinin atması gereken çok adım olduğunu düşünüyorum" dedi.

Elvan, D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti.

Karayollarında ve uluslararası transit taşımacılıkta Türkiye'nin çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Elvan, Türk tırlarının daha rahat geçiş yapabilmesi, tarife dışı engeller varsa bunların giderilmesine yönelik çalışmaların görüşmede ele alınacağını dile getirdi.

D-8 ülkeleri arasında ulaştırma sektöründe, özellikle denizcilik ve havacılık alanında önemli çalışmaların yapıldığını ifade eden Elvan, yüksek kapasiteye sahip bu ülkelerin atması gereken çok adım olduğunu söyledi.

Elvan, özellikle gemi inşa sanayisinde işbirliği, gemilerin denetimi, havacılıkta uçuş sayılarının artması ve sivil havacılığa yönelik ortak çalışmaların önemine işaret etti.

Elvan, AB müktesebatına uyum yönünde Türkiye'nin önemli çalışmalar yaptığını, bunun sonucunda da mevzuatını önemli oranda uyumlu hale getirdiğini kaydetti. Lütfi Elvan, ticaretin daha da geliştirilmesinin, iş birliğinin arttırılmasının mevzuat uyumundan geçtiğini söyledi.

- "Türkiye D-8'in babası"

D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi de ulaştırmanın, D-8'in öncelikli çalışma alanlarından biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin öncülüğünde bu alanı daha aktif hale getirmek istediklerini kaydetti.

Türkiye'nin öncülüğünde sivil havacılık alanında D-8'in önemli başarılar sağladığına dikkati çeken Musavi, sivil havacılığın yanında yol yapımı, demiryolu ve lojistik anlamında da destek beklediklerini ifade etti.

Ticaret için ulaşımın çok önemli olduğunu vurgulayan Musavi, "D-8'in 1. Ulaştırma Bakanları Toplantısı Türkiye'de yapılacak. D-8 sizin teşkilatınız. Türkiye, bu teşkilatın babası. Türkiye'nin desteğiyle D-8 daha iyi bir yere gelecek" diye konuştu.

Muhabir: Tamer Toğanaş
Yayınlayan: Bülent Karaaslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com