Bakan Ergin'e soru önergesi

Bakan Ergin'e soru önergesi
CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Mahmut Tanal, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi koşulları ile ilgili olarak TBMM'ye soru önergesi verdi.
Geçen Pazar günü Şanlıurfa Cezaevi'nde çıkan yangında 13 tutuklu ve mahkum hayatını kaybetti. Olay sonrasında Şanlıurfa Cezaevi'ne giden ve yerinde inceleyen CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, Şanlıurfa E Tipi Cezaevi koşulları ile ilgili olarak TBMM'ye bir soru önergesi vererek Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den yazılı açıklama yapmasını istedi. Tanal'ın soru önergesinde şöyle denildi:
 
"Şanlıurfa E Tipi Cezaevi İzleme Kurulu raporları düzenli olarak hazırlanmakta mıdır? Kanunda açıkça belirtildiği gibi hazırlanan raporlar yasal süresi içinde Adalet Bakanlığı'na gelmiş midir? Geldiyse raporlardaki olumsuzluklar neden dikkate alınarak gerekli çalışmalar ve iyileştirmeler yapılmamıştır? Bu durum yaşanan olaylara bir göz yumma değil midir? Raporlarda yaşanan sorunlara yer verilmesine rağmen neden böyle bir hizmet kusuru işlenmiştir? Cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için mutlaka ölüm mü gerekiyordu? Bu raporlar hazırlanıyor ve dikkate alınmıyorsa yalnızca formalite gereği hazırlandığı anlamına mı gelir? Şanlıurfa Cezaevi'nde 16.06.2012 tarihinde yaşanan olay ben geliyorum demesine rağmen neden hiçbir önlem alınmayarak yaşanan olaylara davetiye çıkarılmıştır? Aynı koğuşta bir gün önce kavga çıkmış mıdır? Çıkmış ise, aynı koğuştakiler ile başka koğuştakilerin yer değişikliği neden yapılmamıştır? 23.06.2009 tarihli Taraf Gazetesinde 'Bir Ranzada Dört Kişi Yatıyor' başlığıyla Şanlıurfa Kapalı Cezaevinde 1999 yılında tadilatla 6 kişinin kalacağı şekilde oda sistemine dönüştürülen cezaevinde her odaya yaklaşık 20 kişinin sığdırıldığı haber yapılmıştır. 2009 yılında basına yansıyan bu haberden Adalet Bakanlığının haberi yok mudur? Haberin yapıldığı tarihten bugüne kadar geçen 3 yıl boyunca Adalet Bakanlığı ne gibi çalışmalar yapmıştır? Durumla ilgili ne gibi iyileştirmeler yapmıştır? Şanlıurfa cezaevinde 2010 yılı Temmuz ayında kendisini ateşe veren kimse olmuş mudur? Olduysa neden kendisini ateşe vermiştir? Söz konusun olay aydınlatılmış mıdır? 2009 ve 2010 tarihinde cezaevinde yaşanan bu tür olaylar basında sıkça yer aldığı halde Bakanlığınız tarafından konu ile ilgili çalışma neden yapılmamıştır? Şanlıurfa Cezaevindeki olumsuz yaşam şartları, infaz hukukunun temel ilkeleri olan eşitlik, sosyal devlet, insan onurunun dokunulmazlığı ilkesi ile bağdaşır mı? 6 kişinin yatabileceği yerlerde 20 kişinin yatırılması Türk Ceza Kanunu'nun 94 ve 96. Maddelerinde düzenlenen işkence ve eziyet suçlarını oluşturmaz mı? Bu suç oluşuyorsa yetkili ve kusuru bulunan sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Şanlıurfa İnfaz Hakimliği Cezaevi İzleme Kurulu raporlarını karara bağlamış mıdır? Bağlamışsa ne tür kararlar vermiştir?"  (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com