- Bakan Eroğlu, Bakan Bakırcı ile bir araya geldi

- Bakan Eroğlu, Bakan Bakırcı ile bir araya geldi
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İnşallah bu sene Kıbrıs için gerçekten bir milat olacak her açıdan" dedi.

Eroğlu, KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ile makamında görüştü. 

Görüşmede, Bakanlık olarak KKTC'ye her türlü desteği verdiklerini dile getiren Eroğlu, asrın projesi olarak bilinen KKTC Su Temin Projesi'nin ana kısımlarının tamamlandığını, Alaköprü ve Geçitköy barajlarının bitirildiğini söyledi.

Proje kapsamında denize boru döşeme işlemlerinin de kısa zamanda tamamlanacağını ifade eden Eroğlu, şu bilgileri verdi:

"Dolayısıyla biz bu yıl, inşallah Kıbrıs'a yılda 75 milyon metreküp suyu vereceğiz. Ayrıca daha önce projede yoktu ama şu anda Kıbrıs içindeki gerek içme suyu arıtma tesisi, gerekse ana dağıtım hatlarının boruları geldi. Onların inşaatları da başladı. Dolayısıyla onu da inşallah bu sene tamamlayacağız. Sadece su götürmekle kalmayacağız. Kıbrıs'a da gerek Lefkoşa, Magosa, Girne ve Dikkarpaz tarafına da bu suyu taşıyacağız. Ayrıca bir kısmı da sulamada kullanılacak. İnşallah bu sene Kıbrıs için gerçekten bir milat olacak her açıdan. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Yani proje büyük ölçüde tamamlandı. İnşallah suyu vereceğiz."

Orman teşkilatının da KKTC'de ağaçlandırma faaliyetleri gerçekleştirdiğini, bu kapsamda badem ve keçiboynuzu gibi gelir getirici türlerin dikilmesi konusunda çalışmalar yürüttüğünü aktaran Eroğlu, "Çünkü keçiboynuzuna çok talep var. Orası iklim açısından da fevkalade uygun. Bu konuda da bir seferberlik başlattık, bakanımızla birlikte. Genel müdür yardımcımız Kıbrıs'a gitmişti. Ekipler şu anda çalışıyor. Bu konuda da Kıbrıs'ta büyük bir ağaçlandırma ve gelir getirici türlerde önemli bir çalışma yapacağız" diye konuştu.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da ana vatan Türkiye'nin, her türlü teknik desteği kendilerine verdiğini belirterek "Zaten ana vatan olmazsa bizler orada tutunamayız diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

KKTC'ye su temini projesinin, şartlar uygun olması halinde 20 Temmuz'da bitirilmesini beklediklerini söyleyen Bakırcı, "20 Temmuz olursa bizim için çifte bayram olacak" dedi.

KKTC'de ormanlık alanların çok kısıtlı ve yeni fidanların çok fazla olduğunu anımsatan Bakırcı, "Ülkenin de kurak gitmesi sebebiyle onların da durumu ne olacak, nasıl gelişecekler onu tam olarak tespit etmeye çalışıyorum. Çıkacak olan yangınları önleme ve ilk müdahalenin nasıl yapılacağı konularını görüşmeye geldik" diye konuştu.

Bakırcı, Türkiye'nin deneyimlerinden ve teknik desteğinden en iyi şekilde faydalanmak istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com