Bakan Günay'dan protesto yorumu

Bakan Günay'dan protesto yorumu
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Uludağ Üniversitesi’ndeki toplantıya katılması esnasında yapılan yumurtalı protesto ile ilgili olarak, “Olay benim yüzümden mi, kendi aralarında mı, yoksa sevgililer yüzünden mi bilmiyorum. Ama ben onların başına bi

Bakan Günay, Uludağ Üniversitesi'nde düzenlenen bir sempozyuma katılmak üzere konvoyla Görükle'deki kampüse geldi.

Türk bilim insanları tarafından yürütülen arkeolojik kazılara verdiği desteklerden dolayı fahri profesörlük payesi verilen Bakan Günay'a Mete Cengiz Kültür Merkezi’ne girişi esnasında yumurta atıldı. "Bizim kültür değerlerimizi mahvediyor” sloganı atan bir grup öğrenci, Bakan Günay’a tepki gösterdi. Bakan Günay korumalarıyla merkeze girerken, polisin öğrencilere müdahalesi sert oldu. Çevik kuvvet ekiplerinin de desteğiyle 5 öğrenci gözaltına alındı. Daha önce de benzer eylemlere katılan aşırı sol görüşlü öğrenciler, ekip otosuna bindirilerek emniyete götürüldü.
Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Günay, olayın tam sebebini bilmediğini kaydetti. Günay, “Benim görmediğim, duymadığım protesto nasıl bana olabilir. Benim duyduğum kadarıyla öğrenciler arasında bir tartışma olmuş ve gözaltına alınanların hepsini serbest bırakmışlar. Bunun benimle ilgili olduğunu sanmıyorum. Belki sınavlarla ilgilidir
” diyerek güldü.

Gazetecilerin ısrarlı sorularına cevap veren Günay, “Burası Türkiye’deki bir üniversite. Binlerce öğrencisi var. Demokrasi ile yönetilen bir ülkedeyiz. Bazıları bağırmakta ve çağırmakta özgürdür. Bunların birbirine saygı çerçevesinde olması gerekir. Ben arkadaşlara teşekkür ederim. Benim yüzümden mi, kendi aralarında mı, yoksa sevgililer yüzünden mi oldu? Bunların hiçbirini bilmiyorum. Ama ben onların başına gelmemeleri konusunda yetkilileri uyarırım” dedi.

“ÜNİVERSİTEDEKİ OLAYLARI BEN ÇOK İYİ BİLİRİM”

Hiçbir yerde öğrenci arkadaşlarımızın kötü muamele görmesini istemeyiz diyen Günay, “Ama onlar da hem kendi aralarındaki hem de siyasi iktidar ile ilgili tartışmalarında daha sevgili, anlayışlı, daha saygılı olsunlar. Bu hepimiz için çok iyi. Hepimiz bu süreçleri yaşadık. Üniversitelerde protestoların nasıl yapıldığını ben çok iyi bilirim. Ama şu an benim tanık olduğum bir olay yok” şeklinde konuştu.

Bakan Günay’ın araca binmesinin ardından makine mühendisliğinde okuduğunu söyleyen bir öğrenci, salona alınmadığını iddia ederek polislerle tartışınca gözaltına alındı.

Bakan Günay, karayoluyla Ankara’ya hareket etti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com