Bakan helikopterine PKK’dan füzeli saldırı

Bakan helikopterine PKK’dan füzeli saldırı
PKK, intikam için Bakan Şahin’in bulunduğu helikopteri SA-7 füzesiyle düşürmek istedi.
Şemdinli’de büyük kayıplar veren PKK, intikam için Bakan Şahin’in bulunduğu helikopteri SA-7 füzesiyle düşürmek istedi. Füzeleri “flare sistemi” bertaraf etti.
 
Hakkari bölgesinde “kurtarılmış bölge­” oluşturmak için tüm güçlerini ortaya koyan, güvenlik güçleri tarafından büyük darbeler indirilen bölücü terör örgütü, “intikam” eylemi için İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i hedef seçti. 
 
Arife günü Hakkari’ye giden, bayram namazını bu ilde kılan Şahin’in, büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı. Bakan Şahin, Özel Harekat Daire Başkanı Cemil Tonbul ve Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Cihangir Çelik, Skorsky S-70 helikopterine bindi. 
 
PKK’lı hainler Şemdinli’ nin Irak sınırına yakın kesiminde helikoptere füze attı ancak isabet etmedi. Saldırı sırasında Bakan Şahin ile üst düzey emniyet müdürleri soğukkanlı davrandı. Bir yetkili, “Atılan füze ya da roket helikoptere teğet geçti” dedi.
 
KAMUOYUNDAN GİZLENDİ
 
Irak’ın Kuzeyinden atılan SA7 füzeleri VIP dizaynlı Skorsky helikopterdeki aktif ve pasif önleme sistemi sayesinde bertaraf edildi. Yerden atılan füzeleri IR suppressor (kızıl ötesi bastırıcı) sistem anında tespit etti. Deneyimli polis pilotlar, birkaç saniye içinde “flare­” atışını yaparak füze saldırısından kurtuldu. Isıya karşı duyarlı füzeleri, havai fişeği andıran ışıklarla vurarak infilak ettirdiler. Füzeli saldırı PKK’nın propagandasına dönüşmemesi için kamuoyundan gizlendi.
 
Havacılık Dairesi’nin envanterinde bulunan 5 adet Skorsky S-70 helikopterin ikisinde füze önleme sistemleri bulunduğu öğrnil­di. 1,5 milyon dolar olan sistem­de, radar ikazı, radar karıştırı­cı, IR suppressor, IR jammer, flare ile chaff yer alıyor.
 
SA-7 FÜZELERİ
 
Bakanın içinde bulunduğu helikopteri düşürmek için kullanılan SA-7 füzelerinin özellikleri şöyle;
 
Rus yapımı, karadan havaya güdümlü.
Etkili menzil 2.800 metre.
Savaş uçakları ve helikopterlere karşı etkili
Atış hızı saniyede 25 füze.
 
HAİNLERDE 90 ADET VAR
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın raporuna göre bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın elinde 80-90 adet SA-7 ile 5 adet Stinger füzesi bulunuyor. SA-7 füzelerinden 20’sinin çalışır durumda olduğu ve Kandil Dağı’ndaki kamplarda yer aldığı belirtilirken, Stinger füzelerinden iki tanesinin aktif olduğu belirtildi. (NSK)

Sözcü

http://sozcu.com.tr/bakan-helikopterine-pkkdan-fuzeli-saldiri.html
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com