Bakan Işık, Ar-Ge merkezlerinin performanslarını açıkladı

Bakan Işık, Ar-Ge merkezlerinin performanslarını açıkladı
Bakan Işık: (1)

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge bilinci ve yaygınlığı konusunda Türkiye’de sevindirici gelişmeler yaşandığını belirterek, "2012 yılında ülkemizde Ar-Ge harcamaları 13,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın da 3,5 milyarlık kısmını özel sektör gerçekleştiriyor. 2023 yılında, Ar-Ge harcamasının 60 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Bunun da en az 40 milyarlık dolarlık kısmını da özel sektörün yapmasını arzu ediyoruz" dedi.

Bakan Işık, Kocaeli'de düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Performans Değerlendirmesi ve Teknoloji Transfer Ofisleri ile İşbirliği Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinin çok iyi kurgulanması gerektiğini anlatarak, ülke olarak bilgi temelli bir ekonomiye hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

"Başkası bilgiyi üretsin, biz burada onun lisansıyla üretim yapalım" düşüncesinin ülkeyi en fazla bugün olduğumuz seviyeye taşıyabildiğini ifade eden Işık, şu anda montaja dayalı üretimin ülkeyi taşıyabileceği sınıra ulaşıldığını kaydetti.

Işık, bu sınırı aşma yolunun, üretime bilgi enjekte etmekten geçtiğini dile getirerek, "Ar-Ge bilinci ve yaygınlığı konusunda Türkiye’de sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. 2012 yılında ülkemizde Ar-Ge harcamaları 13,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın da 3,5 milyarlık kısmını özel sektör gerçekleştiriyor. 2023 yılında, Ar-Ge harcamasının 60 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Bununda en az 40 milyarlık dolarlık kısmını da özel sektörün yapmasını arzu ediyoruz" diye konuştu. 

- "Önceliğimiz bir bütün olarak Ar-Ge ve inovasyon eko sistemini güçlendirmek"

Sanayi firmalarının Ar-Ge birimlerinin olduğuna işaret eden Işık, bunların kurumsal kimlik kazanmalarını arzu ettiklerini kaydetti.

Bakan Işık, bu amaçla 2008 yılında Ar-Ge Kanunu’nu çıkardıklarına dikkati çekerek, bu kanunla 50 ve üzeri Ar-Ge personeli istihdam eden firmalara Ar-Ge Merkezi Belgesi vermeye başladıklarını anlattı.

Ar-Ge Merkezi Belgesi alan firmalara çok önemli muafiyetler sağladıklarını dile getiren Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün özel sektör Ar-Ge merkezlerinin sayısı 154'e, bu merkezlerde isdihdam edilen Ar-Ge personeli sayısı 22 bine ulaştı. 154 Ar-Ge merkezi rakamına ulaşmak elbette sevindirici ama yeterli değil. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun sadece 68 tanesinin Ar-Ge merkezi var. Bu nedenle, bugün bu programa bu büyük firmalarımızı özellikle davet ettik. Bizim işlerimiz iyi gidiyor, 'Ar-Ge gibi masraflı bir işe gerek yok' diye düşünen varsa yanılır. Günümüzün dinamik rekabet ortamında Ar-Ge yapmak, işlerin yarın da iyi gitmesini teminat altına almak için tek çaredir. Bugün lisanslı üretim çok tatlı gelebilir ancak yarın için vücudun sağlığını bozar. Özellikle İSO 500 listesindeki sanayicilerimizin Ar-Ge Merkezi kurmaları için bazı yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyoruz."

Sektörlerin performanslarını ve karlılıklarını yeni oluşturdukları girişimci bilgi sitemiyle takip ettiklerini anlatan Işık, "Bazı sektörler var ki, karlılığımız Avrupa'dan iyi. Bu sektörlerimizin sürdürülebilir karlılık açısından da arttırabilir karlılık açısından da işler iyiyken Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapması gerektiğini düşünüyoruz. Zira yarın bu karlılıklar sürdüremez noktaya gelirse zaten Ar-Ge için harcanacak bir kaynak da kalmayabilir. Tek ve en önemli önceliğimiz Türkiye'nin bir bütün olarak Ar-Ge ve inovasyon eko sistemini güçlendirmek. Bu sistem içinde yeni firmaların oluşmasını sağlamak, büyük firmalarımızın Ar-Ge'ye dayalı ürünler geliştirmesini bu pazara girmesini burada kalıcı olmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com