Bakan Işık ve TİM Başkanı Büyükekşi soruları yanıtladı

Bakan Işık ve TİM Başkanı Büyükekşi soruları yanıtladı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Merkez Bankası müdahalesi amacına ulaştı ve döviz istikrar kazandı. Bizim arzumuz, dövizin istikrarını sürdürmesi, ihracatçımızın önünü görmesi, üretim yapan insanımızın önünü görmesi" dedi.

Işık, Bakanlık Konferans Salonundaki Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, "Merkez Bankası, bu ay PPK toplantısında faiz değişikliğine gitmeli miydi?" sorusunu yanıtlayan Işık, bağımsız bir kurum olan Merkez Bankasının fiyat istikrarını sağlamak gibi görevlerinin bulunduğunu anımsattı.

Hiçbir merkez bankası başkanının faizi artırmak istemeyeceğini belirten Işık, "Son faiz artırım kararı, dövizin istikrar kazanması açısından bir müdahaleydi. Bugün de gördüğümüz kadarıyla Merkez Bankası müdahalesi amacına ulaştı ve döviz istikrar kazandı. Arzumuz, dövizin istikrarını sürdürmesi, ihracatçımızın önünü görmesi, üretimin yapan insanımızın önünü görmesi" diye konuştu.

Faiz artırım kararının, reel ekonomiye yük getirdiğini ifade eden Işık, aslında piyasanın ulaştığı faiz kararını bir ölçüde Merkez Bankasının realize ettiğini anlattı. Bundan sonra çok çok gerekli olmadıkça Merkez Bankasının faiz artırımına gitmeyeceğini düşündüğünü dile getiren Işık, "Bu benim şahsi düşüncem, bugün yapılanı da bu noktada doğru buluyorum. Ekonomik dengelerin, göstergelerin istikrar kazanması noktasında her kurum gibi Merkez Bankası da üzerine düşen görevi yapacak" ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak Türkiye'de hiç bir zaman faiz artışını makul ve olumlu görmediklerini vurgulayan Işık, bunun sadece daha büyük bir tahribatı engellemek için kullanılabileceğine işaret etti. Merkez Bankası müdahalesi olmasaydı ve döviz kurları çok daha yukarı çıksaydı bunun Türkiye için daha fazla risk oluşturabileceğine dikkati çeken Işık, bu açıdan alına kararı olumlu karşıladığını kaydetti.

- "Faiz düşürümü kararları da bekliyoruz"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de öngörülebilir istikrarlı kurun ihracatçı açısından son derece önemli olduğunu söyledi. İhracatçıların 3 aylık eğilim anketine göre; ilk 3 aylık kur beklentisinin 2,24, yıl sonu kur beklentisinin 2,32 olarak belirlendiğini hatırlatan Büyükekşi, ihracatçılar için ideal dolar kurunun 2,06 olduğunu kaydetti. 

Merkez Bankasının ara bir kararla faizleri yükselttiğini belirten Büyükekşi, bunun büyüme ve maliyetlerin artışı konusunda olumsuz etkileri olacağını ifade etti. İstikrarı yakalamanın her şeyden daha önemli olduğuna işaret eden Büyükekşi, "İstikrar yakalanıp, belli bir süre geçtikten sonra Merkez Bankasından daha sonraki aylarda faiz düşürümü kararları da bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com