Bakan İsrail efsanesini bitirdi!

Bakan İsrail efsanesini bitirdi!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İsrail'den Türkiye'nin tohum almadığını söyledi!


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin tohum üretiminde İsrail'e bağlı olmadını, halkın yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Bakan Eker, ''İsrail'den tohum almıyoruz, aksine tohum satıyoruz'' dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Balıkesir ziyaretinde konuştu. Türkiye'nin 62 milyar dolarlık tarım üretimi ile dünyada 6'ncı sıraya yükseldiğini vurgulayan Eker, tarım alanlarında bir değişmenin olmadığını söyleyerek, Türkiye'nin üretimde Avrupa'da son 3 yılın birincisi olduğunu kaydetti.

"İSRAİL'DEN TOHUM ALMIYORUZ"

Gazetecilerin, pek çok tohumun İsrail'den geldiği iddialarına açıklık getirmesini istemesi üzerine bakan Eker, İsrail'den tohum alınmadığını, aksine tohum satıldığını, bu yalnışın düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Eker, şöyle dedi:

"Bizim İsrail'e sattığımız tarım ürünü ve gıda miktarı 190 milyon dolar. İsrail'den aldığımız ise 30 milyon dolar. Bizim hiçbir şekilde bağımlılığımız bağlılığımız söz konusu değil. Muhtaç asla değiliz. Fakat bir ülkeyle ticaret yaptığınız zaman, sattığınız gibi bir miktar da almanız gerekiyor ki bunun adı ticaret olsun. Dünyada her şeyi satıp almayan bir ülke yok. İsrail'e sattığımızın arasında tohum da var. Çünkü bu piyasa bir o tohumu beğeniyor, gidiyor, oradan alıyor, biri bunu beğeniyor buradan alıyor. Bu yanlış bir bilgi. Bu bir efsane insanlar onu söylüyor. İsrail demekki bu konuda çok etkili propaganda yapmış. Biz anlata anlata İsrail'in propagandasını silemedik. Biz geçen yıl dünyaya 90 milyon dolarlık tohum sattık. Kendi ürettiğimiz tohumları sattık. Türkiye'nin sanayicisi, ithalatçısı ihracatçısı ticaret yapıyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com