Bakan: Öldürmeyin, imajımız zedeleniyor!

Bakan: Öldürmeyin, imajımız zedeleniyor!
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, polisin sert ve haddinden fazla şiddet uyguladığını itiraf etti. Polislere 'Yapmayın imajımız bozuluyor' ricasında bulundu.

İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları arasında "Polis ve Kanun Uygulayıcılarının Mesleki Sağlık ve Güvenliği Projesi"ne ilişkin protokol imzalandı.
 
İdris Naim Şahin, Polis Akademisi'ndeki imza töreninde, projenin, kolluk personelinin, görev sırasındaki ekipman kullanımında sağlık ve güvenlik yönünden uymaları gereken asgari şartların belirlenerek eğitilmesini öngördüğünü söyledi.
 
Bakan Şahin, projeyle kolluk birimlerinin görev yaparken kendi güvenliklerine ilişkin hassasiyetin  artırılmasının ve görevin ifası sırasında mesleki eğitimin ve güvenliğin sağlanması için uluslararası normlara uygun müdahale şekillerinin belirlenmesinin hedeflendiğini belirtti.
 
YETKİ SINIRI ÇİZİLECEK
 
Kolluğa verilen yetkilerin yasal sınırlar içinde, etkin biçimde kullanmasının net olarak belirlenmesi gerektiğine işaret eden Şahin, kolluk birimlerinin müdahalesine yapılan itiraz ve şikayetlerin en aza indirilmesinin de önem taşıdığını vurguladı.
 
Bakan Şahin, kolluğun görevi esnasında güç kullanımında geçmişten beri birçok sorunla karşılaşıldığını anımsattı.
 
ŞAHİN İMAJ PEŞİNDE
 
Kolluğun güç kullanımı esnasında, kendisinin ve mağdurların ölümcül şekilde yaralanabildiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:
 
"Bazen kolluğun gereğinden fazla güç kullanması sonucu muhatapların ölümüne sebebiyet verilerek kamuoyunda haklı eleştiri konusu olunmaktadır. Bunun sonucunda kolluk kuvvetlerinin ve dolayısıyla devletimizin imajı ister istemez zedelenmektedir. Bu olumsuz durum, toplumumuz içinde güvensizlik oluşturduğu gibi kolluk personelimizin kendine olan güvenini de sarsmakta, çalışma şevkini ve etkinliğini etkilemektedir. Bu da suç işlemeyi meslek edinmiş kişilerin cesaretini artırmakta, görev yapan kolluk personeline karşı gelme isteğini körüklemekte, güçlendirmektedir."
 
Bakan Şahin, "Kolluk personeli, asayişi temin etme görevini yerine getirirken, yasal gerekçeleri doğduğunda güç kullanmakta asla tereddütte kalmamalı, görevini yapamaz duruma hiç mi hiç düşmemeli, devlet otoritesini zaafa uğratmamalıdır" dedi.
 
ŞİDDETİN ORANI VAR MIDIR Kİ!
 
Şahin, kolluk personelinin orantısız güç kullanmamaya özen göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Şahin polisin 'orantılı' darp etmesi için de eğitim vereceklerini belirtti.
 
Şahin şunları söyledi: "Bu konuda kolluk personeline verilecek eğitim, onlara kendine güvenme duygusu kazandırarak, olaylar karşısında paniğe kapılmadan soğukkanlılıkla, profesyonel ve sistematik yaklaşım becerisi kazandırmalıdır. Bütün bu nedenlerden dolayı kolluk birimlerinin emniyet ve asayişi sağlamada, olaylar karşısında ne kadar güç kullanması gerektiğini bilmemesinden kaynaklanan sorunların incelenmesi, araştırılması ve konuyla ilgili çözüm önerilerinin ortaya konulması büyük önem taşımaktadır. Polis Akademimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Özel Güvenlik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin işbirliğiyle bugün başlatacağımız projeyle bu konuda eminin çalışmalar yapılacaktır."
 
Şahin, insan hakları konusunda Türkiye'nin, AB sürecindeki hassasiyetlerinin, bu projenin önemini artırdığını da sözlerine ekledi.
 
Törene, Polis Akademisi Başkanı Remzi Fındıklı'nın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bazı bürokratları da katıldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com