Bakan puanlama sistemini torpilliler için mi değiştirdi?

Bakan puanlama sistemini torpilliler için mi değiştirdi?
AKP'nin torpil skandallarına bir yenisi daha eklendi!..
Milli Eğitim Bakanı’ndan istenen müşavirlik torpili yerine gelsin diye bu skandal talepten 19 gün sonra bakın AKP ne yaptı?
 
AKP Hükümeti döneminde mecliste birbirinden ilginç torpil fotoğrafları yakalandı. Gerek ajanslarca gerek gazete muhabirlerince görüntülenen 'kıyağın kareleri' kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.
 
Objektiflere takılan bu karelerden biri ise skandallar zincirinin ilk halkası oldu. Çünkü fotoğrafın peşine düşüldüğünde ortaya çıkan gerçekler, AKP kıyağından faydalandırılmak istenen bir kişi için puanlama sisteminin nasıl da değiştirildiğini gözler önüne serdi.
 
Bu kıyağın en acı tarafı ise, torpil ricasının; ülkemizin, halkımızın, yüzlerce askerimizin kaderinin belli olduğu bir günde, yani Suriye tezkeresi meclise geldiği o ateşli saatlerde objektiflere yakalanmış olmasıydı.
 
SKANDALIN İLK HALKASI
 
Suriye konusunda hükümete yetki veren tezkere geçtiğimiz cuma Meclis'ten geçmişti. AKP'nin istediği tezkere, neredeyse bütün dünyaya savaş açıyordu. Askerlerimizi sınır dışı operasyona gönderme yetkisini içeren tezkere, "Askerlerimiz Suriye için mi ölecek?" sorusunu akıllara getirdiği için gerek kamuoyunda gerekse muhalefet partilerince büyük tepkiyle karşılanmıştı.
 
İşte böylesine bir tezkere mecliste iken bir torpil ricasının objektiflere takılması güne damga vuran bir başka gelişme oldu.
 
ÜLKENİN KADER GÜNÜNDE AKP'NİN GÜNDEMİ TORPİL OLDU
 
Suriye tezkeresinin konuşulduğu sırada, AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Murtaza Yetiş’in torpil isteği objektife böyle takılmıştı.
 
AKP'li Yetiş, Bakan Dinçer’den torpil ricasını şu cümlelerle dile getirmişti:
 
“Sayın Bakanım, daha önce uzun süre yöneticilik yapan halen Adıyaman Ticaret Meslek Lisesinde öğretmen olarak çalışan Yakup A.’nın Kahire eğitim ataşesi olarak değerlendirilmesi hususunda; hürmetlerimizi arz ederim. Saygılarımla”.
 
AKP'NİN EZİP GEÇTİĞİ SINAV KURALLARI
 
Torpil ricasında adı geçen eğitim müşavirleri ve eğitim ataşeleri sınav kılavuzu 20 Temmuz 2012’de açıklanmış ve sınav 16 Eylül'de yapılmıştı.
 
Dipnot olarak belirtmekte yarar var; Bakan'dan torpili istenen eğitim ateşelerinin aylık maaşı ortalama 6 bin 200 lira. Yani Türkiye'deki asgari ücretin neredeyse 10 katı.
 
Eğitim ateşeleri sınavında başarılı olmak için 70 puan almak gerekiyordu. 1999 yılından beri, 100 sorudan en az 70'ini bilmek şarttı sınavı kazanabilmek için. Bu, 20 Temmuz'da yayınlanan kitapçıkta açıkça belirtilmişti.

 
MECLİSTEKİ RİCA KAĞIDI YIRTILIP ATILMADI!..
 
AKP'nin en tartışmalı Bakanlıklarından biri olan MEB'in başındaki Bakan Dinçer, 16 Eylül'de yapılan bu sınavdan tam 19 gün sonra yönetmeliği değiştirdi. Sınava katılan adayların tam da sonuçları beklediği sırada kılavuzda yer almayan bir duyuru yayınlandı. Puanlama sistemi değiştirilmiş, 70 puan alma zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştı.
 
Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk ise konuyla ilgili Bakanlık görevlilerinden bilgi almaya çalıştı. Öztürk, yazısında bunu şu cümlelerle anlatıyor:
 
"Bakanlık yetkililerine sorduğumda “Talep Sayın Bakanımız tarafından alınmamıştır. Taleple ilgili de bir işlem yapılması mümkün değildir” dediler, başarılı olanların daha sonra mülakata alındığını hatırlattılar".
 
BAKANLIK DEĞİŞTİRİNCE, 53 PUAN BİLE YETTİ
 
Torpil ricasının ardından yapılan düzenlemeyle, kılavuzda baraj puanı 70 olarak gösterilmesine rağmen, 70 puanın altında alan adaylar bile başarılı sayıldı.
 
BU DEĞİŞİKLİK KİMLER İÇİN YAPILDI?
 
'Meclis'te naklen torpil' skandalının ardından yapılan bu değişikliğin kimler için yapıldığı ortada.
 
BOL MAAŞLI ATEŞELİKLERİN SAYISI ARTIRILIYOR
 
ABD, Almanya, Fransa, Avusturya, Avustralya, Belçika, Danimarka, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İsveç, Mısır, Rusya, S. Arabistan, KKTC, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın yanı sıra şimdi de 10 Eylül'de Boston, Chicago, Houston, Fransa’nın Bordo, İtalya’nın Milano, S. Arabistan’ın Cidde kentlerinin yanı sıra İran, Afganistan, Roman­ya, Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Ukrayna, Pakistan, Libya, Kanada’da müşavirlik ve ataşelikleri açılıyor. (NSE)

Sansursuzhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com