Bakan tiyatro krizine "diyalog arayışı" dedi

Bakan tiyatro krizine "diyalog arayışı" dedi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay son günlerde yaşanan şehir tiyatroları yönetmelik krizini değerlendirdi.

Şehir tiyatrolarının yeni yönetmeliğine göre oynanacak oyunları, belediye içinde seçilecek kurul belirleyecek. Yani bir anlamda siyaset sanata müdahele edecek, sansür uygulayacak. Bu karar tiyatro sanatçılarının tepkisine neden oldu. Eskiden kurul sadece öneri sunabiliyordu. Şimdi ise oyunları belirleyen mekanizma haline geldi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Güna
y, son günlerde yaşanan şehir tiyatroları krizini değerlendirdi.

Günay, James Bond filminin çekimleri sırasında Kapalıçarşı'nın tarihi dokusunun zarar gördüğü yönündeki haberlerle ilgili de açıklama yaptı.

Çekim için verdikleri iznin, yeni bir inşaat yapmayı veya mevcut bir tarihsel yapıyı yıkmayı içermediğini belirten Günay, "Fiziki gelişmeler bizim kararımızın dışındadır. Kararın dışına taşılmış mı? Tarihi eserlere zarar verilmiş mi ? Bunları arkadaşlarımız irdeliyorlar" şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine Şehir Tiyatrolarında yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Ben sanata müdahaleden yana değilim, sanatçıların da toplumsal bazı değerleri dikkate alması gerekir" dedi.

Şehir tiyatrolarının bakanlığına bağlı olmadığını, İBB'ye bağlı olduğunu hatırlatan Günay, "Yeni düzenleme bir diyalog arayışına yönelik. Belediye yöneticileriyle sanatçıların aynı kurumda bulunması, bir tarafın ötekine tahakkümü değil, bir diyalog arayışıdır diye düşünüyorum. Taraflardan birinin diğerine hakim olma anlayışı, sanıyorum ki iki tarafı da bir miktar kırılgan sonuçlara yöneltir. Umarım sanatın eskisinden uygar bir şekilde sergilenmesinin yolu açılacaktır" şeklinde konuştu. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com